Konstancińska mozaika zyskała status zabytku | Konstancin-Jeziorna

Konstancińska mozaika zyskała status zabytku

24-11-2023

Mozaika ceramiczna na elewacji stacji transformatorowej przy ul. Ireneusza Wierzejewskiego 12a w Konstancinie-Jeziornie została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego. Autorem dekoracji jest Krzysztof Henisz.

Dekoracja przedstawia sylwetkę ze wspartą o jej lewy bok kulą ortopedyczną i prawą ręką wyciągniętą w górę, w stronę dysku słonecznego. Mozaika ceramiczna na stałe wpisała się w krajobraz Konstancina-Jeziorny i dziś trudno wyobrazić sobie ul. Ireneusza Wierzejewskiego bez niej. Teraz będzie chroniona prawem. Dzieło autorstwa Krzysztofa Henisza (1914–1978), absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz mieszkańca Konstancina-Jeziorny, właśnie zostało wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.

Dekoracja powstała w 1964 r. i została zrealizowana na zamówienie prof. Mariana Weissa, wybitnego ortopedy, pełniącego funkcję dyrektora Stołecznego Centrum Rehabilitacyjnego Stocer. Została wykonana w technice ceramicznej i wypalona najpewniej w Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kamionka w małopolskiej Łysej Górze. Mozaika jest doskonałym przykładem „eksperymentu łysogórskiego”, jednego z ciekawszych zjawisk w polskiej sztuce użytkowej lat 60. dwudziestego wieku. Projekt ten, realizowany w latach 1959–1968, zakładał wykorzystanie ceramiki jako elementu architektury i dekoracji wnętrz. – Relikty tego typu realizacji stanowią obecnie w krajobrazie architektonicznym polskich miast obiekty unikatowe i zasługują na trwałą ochronę konserwatorską – informuje prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Dekoracja stanowi cenny dokument ilustrujący rozwój polskiej plastyki i sztuki użytkowej. Jest także związana z historią miasta, lokalnej społeczności oraz dziejami konstancińskiej placówki rehabilitacyjnej.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.
  • Grupa kilkunastu osób stoi obok siebie.

    Konstancińscy harcerze przeszli szlakiem św. Jakuba

    Harcerze z Uroczyska Konstancin kolejny raz pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i przeszli szlakiem św. Jakuba. 11 druhów drogę z portugalskiego Viana do Castelo do Santiago de Compostela pokonało w 9 dni. Trasa liczyła ponad 220 kilometrów.