Miasto partnerskie Denzlingen z pomocą dla Krzemieńca | Konstancin-Jeziorna

Miasto partnerskie Denzlingen z pomocą dla Krzemieńca

05-05-2022

Mieszkańcy niemieckiego Denzlingen, miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny, zorganizowali kolejną pomoc humanitarną dla ukraińskiego Krzemieńca. Tym razem wartość wsparcia, które obejmowało dary rzeczowe i darowizny pieniężne, wyniosła łącznie 20 tys. euro.

Denzlingen w Niemczech nieustannie angażuje się w pomoc obywatelom Ukrainy. Tuż przed świętami wielkanocnymi do Krzemieńca, miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny, trafiła kolejna porcja darów – rzeczowych oraz pieniężnych. Tym razem inicjatorem zbiórki był dr Reinhold Haug, mieszkaniec Denzlingen i wykładowca matematyki na Uniwersytecie Pedagogicznym we Freiburgu.

Wspólne działanie

Padło hasło: „Trzeba pomóc” i wszystko się zaczęło. Ktoś zrobił stronę w internecie, ktoś inny nieodpłatnie wypożyczył samochody dostawcze i w ciągu kilku tygodni zebrano 14 tys. euro w gotówce oraz 6 tys. euro w darach. Znalazły się wśród nich głównie środki higieniczne, lekarstwa, materiały opatrunkowe, żywność, artykuły dla niemowląt i dzieci, a także koce i śpiwory, przekazane przez darczyńców – właścicieli aptek, drogerii i lokalnych producentów żywności. Wszystko zostało przetransportowane bezpośrednio na granicę polsko-ukraińską, podjęli się tego nauczyciele akademiccy, za paliwo zapłaciła z kolei gmina Denzlingen. Stamtąd odbiór darów zorganizował Anatolij Awramyszyn, dyrektor Liceum w Krzemieńcu. Dzięki temu udało się uniknąć przeładunku w Konstancinie-Jeziornie i dalszego transportu, co zaoszczędziło czas i pieniądze. Ze strony polskiej całość koordynowali Wojciech Guszkowski – przewodniczący Komitetu Miast Partnerskich Konstancina-Jeziorny, Małgorzata Zarzycka – przewodnicząca Komitetu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Marcin Myszkowski – wolontariusz.

Pokój dla Europy

Jak zapewniają mieszkańcy Denzlingen, to nie pierwsza i nie ostatnia pomoc dla pogrążonej w wojnie Ukrainy. Do tej pory łączna kwota udzielonego wsparcia, za pośrednictwem gminy Konstancin-Jeziorna, wyniosła 41 tys. euro. Ale to jeszcze nie koniec. Osoby, które zainicjowały i prowadzą całą akcję w Niemczech, z uwagi na rozwój i szeroki zakres działań, zgodnie mówią już o kampanii, którą roboczo nawali „Pokój dla Europy”. – To jest dla nas jasne, że po zakończeniu wojny czeka nas ogromne zadanie związane z odbudową Ukrainy – przyznał dr Reinhold Haug w wywiadzie dla lokalnej gazety „Badische Zeitung”. – Dlatego nasze działania będą kontynuowane.

 

Autor
Grzegorz Skorupski

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.