Osobom, które jeszcze nie spisały się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, pomogą rachmistrzowie telefoniczni. Warto wiedzieć wcześniej, jakich pytań należy się spodziewać i czy możemy prosić rachmistrza o inny termin rozmowy.
Osobom, które jeszcze nie spisały się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, pomogą rachmistrzowie telefoniczni. Warto wiedzieć wcześniej, jakich pytań należy się spodziewać i czy możemy prosić rachmistrza o inny termin rozmowy.
W czasie spisu rachmistrz będzie odczytywać po kolei pytania formularza spisowego – ich treść jest dostępna na stronie spis.gov.pl. W żadnym razie nie może on wychodzić poza ten zakres i pytać np. o majątek, oszczędności, numer konta, posiadane nieruchomości, sposób spędzania wolnego czasu czy planowane wyjazdy i ich terminy. Warto też pamiętać, że w przypadku części pytań spisowych dostępna jest opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawia się ona w częściach formularza dotyczących niepełnosprawności, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.
W momencie nawiązania z nami kontaktu przez rachmistrza nie mamy już możliwości odmowy udziału w spisie, dlatego namawiamy do spisania się z własnej inicjatywy przez Internet lub infolinię spisową (22 279 99 99). Jeśli zechcemy sprawdzić tożsamość rachmistrza można się wyjątkowo rozłączyć, ale wcześniej powinniśmy wskazać inny, możliwie szybki termin rozmowy.
Jeśli w trakcie rozmowy pytania będą wykraczać poza zakres spisu i nabierzemy podejrzeń, że dzwoniąca do nas osoba może podszywać się pod rachmistrza, należy się rozłączyć i powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony). Podobnie należy postąpić, jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem.
Zanim jednak uznamy, że mamy do czynienia z oszustem, warto pamiętać, że równolegle ze spisem prowadzone są inne cykliczne badania ankietowe statystyki publicznej. Nie należy się więc dziwić, jeśli po wypełnieniu obowiązku spisowego zadzwoni do nas ankieter urzędu statystycznego z prośbą o udział w jakimś badaniu. Warto wesprzeć działania statystyki publicznej i zgodzić się na to – wyniki badań statystycznych służą przecież całemu społeczeństwu. Podobnie jak w NSP 2021, w przypadku badań ankietowych też mamy prawo zweryfikować tożsamość dzwoniącej do nas osoby. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z Urzędem Statystycznym w Warszawie.
Mieszkańcy województwa mazowieckiego znajdą wszystkie niezbędne informacje o terminach i zakresie poszczególnych badań na stronie internetowej: warszawa.stat.gov.pl/badania-ankietowe. Ze względu na sytuację epidemiczną badania ankietowe do odwołania są realizowane przez pracowników statystyki publicznej wyłącznie telefonicznie.
Urząd Miasta i Gminy
Konstancin-Jeziorna
ul. Piaseczyńska 77
05-520 Konstancin-Jeziorna
urzadkonstancinjeziorna [dot] pl
Obsługa interesantów:
poniedziałek: 8.00–17.45
wtorek–czwartek: 8.00–15.45
piątek: 8.00–13.45
Godziny urzędowania:
poniedziałek: 8.00–18.00
wtorek–czwartek: 8.00–16.00
piątek: 8.00–14.00
Centrala:
Kancelaria:
fax: 22 484 23 08
Sekretariat:
fax: 22 484 23 19
Copyright 2024 Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
Projekt i wykonanie: Vobacom