Polska wycinanka podbija francuskie miasto Saint-Germain-en-Laye | Konstancin-Jeziorna

Polska wycinanka podbija francuskie miasto Saint-Germain-en-Laye

12-12-2024
fot. Saint-Germain-en-Laye

Wystawa polskiej wycinanki w Saint-Germain-en-Laye, mieście partnerskim Konstancina-Jeziorny, oczarowała mieszkańców podparyskiego miasteczka. Ekspozycja, ukazująca piękno i oryginalność polskiej sztuki ludowej, została przygotowana przez Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie. Ponad 100 misternych dzieł pokonało imponującą trasę liczącą aż 1630 km, aby dotrzeć do Francji.

Współpraca między Konstancinem-Jeziorną a francuskim Saint-Germain-en-Laye ma wiele wymiarów. Jednym z ważniejszych jest wymiana kulturalna, czego doskonałym przykładem jest wystawa polskiej wycinanki w tamtejszej mediatece. 

100 dzieł

Na wystawie, której wernisaż odbył się 3 grudnia, zaprezentowano ponad 100 dzieł znajdujących się w kolekcji Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie. Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli konstancińskiego samorządu: Karoliny Komar-Osińskiej – przewodniczącej Rady Miejskiej, Edyty Markiewicz-Brzozowskiej – dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury „Hugonówka”, Aleksandra Ryszki – dyrektora Muzeum Wycinanki, oraz Katarzyny Jacyny – prezes Stowarzyszenia Współpracy Miast Bliźniaczych Konstancin-Jeziorna–Saint-Germain-en-Laye. Wernisażowi towarzyszyły inspirujące warsztaty, prowadzone przez Wiesława Topczewskiego, pracownika Muzeum Wycinanki. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie angażowali się w zajęcia, tworząc swoje własne dzieła, inspirowane tradycyjną polską sztuką wycinankową. Program urozmaiciły filmy dokumentalne poświęcone historii wycinanki oraz dawnej fabryki papieru w Mirkowie, co przybliżyło gościom bogatą tradycję tego unikalnego rzemiosła. 

Wyjątkowa szansa

Wystawa polskiej wycinanki to wyjątkowa szansa na poznanie jednego z najbardziej charakterystycznych elementów polskiej kultury ludowej. Dla mieszkańców Saint-Germain-en-Laye ekspozycja dostępna jest do 21 grudnia.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Wizualizacja nowoczesnego węzła przesiadkowego z autobusem, budynkiem poczekalni oraz pasażerami korzystającymi z infrastruktury transportu publicznego.

    Ponad 7,4 mln zł dofinansowania na nowy węzeł przesiadkowy

    Ponad 7,4 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Konstancina-Jeziorny na budowę nowoczesnego węzła przesiadkowego przy ul. Warszawskiej. Inwestycja o wartości ponad 17,3 mln zł powstanie na gminnym terenie znanym mieszkańcom jako „żeberko”. Prace nad dokumentacją dobiegają końca.
  • Na pierwszym planie leżą plany projektowe i kask ochronny, a w tle pracują walec drogowy oraz koparka przy budowie nowej drogi.

    Gmina przygotowuje budowę kolejnych dróg w Czarnowie

    Gmina Konstancin-Jeziorna wybuduje kolejne drogi w Czarnowie. Burmistrz Michał Wiśniewski podsiał umowy na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji w północnej i południowej części miejscowości. Oprócz nowych jezdni powstaną m.in. chodniki i oświetlenie