Przeprowadzono badania ekohydrologiczne Łąk Oborskich | Konstancin-Jeziorna

Przeprowadzono badania ekohydrologiczne Łąk Oborskich

21-12-2023
Fot. Centrum Ochrony Mokradeł

Znamy wyniki badań ekohydrologicznych Łąk Oborskich, które na zlecenie gminy Konstancin-Jeziorna, przeprowadziło Centrum Ochrony Mokradeł z Warszawy. Z pełną treścią raportu można zapoznać się na naszej stronie internetowej.

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego startowały trzy firmy. Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyło Centrum Ochrony Mokradeł z Warszawy, z którą gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę. Jej wartość to ponad 34,4 tys. zł. Zakres prac obejmował m.in. wykonanie minimum dwudziestu odwiertów gleboznawczych w obrębie gleb torfowych, ocenę fitoindykacyjną (rodzaj metody badawczej, dzięki której możliwe jest, przy wykorzystaniu niektórych roślin, określenie stanu środowiska) aktualnych warunków wilgotnościowych w rezerwacie i badanie przepływu wody w rowach melioracyjnych. Ich efektem jest raport wraz z wnioskami końcowymi dotyczącymi ochrony przyrodniczej badanego obszaru. Ocenę hydrologicznych uwarunkowań funkcjonowania rezerwatu przyrody Łęgi Oborskie w odniesieniu do możliwości zagospodarowania jego najbliższej okolicy przygotował zespół w składzie: dr hab. Wiktor Kotowski (koordynacja prac, redakcja opracowania), dr Dorota Giriat (geologia, geomorfologia, warunki gruntowe), Izabela Jaszczuk (fitosocjologia, sozologia) oraz dr Jarosław Suchożerbski (hydrologia). Z pełną treścią raportu można zapoznać się poniżej.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Grafika ostrzega przed nadchodzącymi upałami i przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak picie wody, unikanie słońca oraz troska o dzieci, seniorów i zwierzęta.

    Nadchodzą upały! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

    Przed nami kilka dni z ekstremalnie wysokimi temperaturami – termometry mogą wskazać nawet 39°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie 3. stopnia przed upałami. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i zwierząt.
  • Mieszkańcy rozmawiają z projektantami podczas indywidualnych konsultacji dotyczących projektu rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721 w sali Szkoły Podstawowej nr 6 w Opaczy.

    Projekt rozbudowy DW 721 zaprezentowany mieszkańcom

    Wiemy, jak wygląda projekt rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721 na odcinku od ul. Mirkowskiej do drogi powiatowej nr 2801W. Został on zaprezentowany podczas spotkania burmistrza Michała Wiśniewskiego z mieszkańcami sołectw Habdzin, Opacz i Ciszyca. Do 3 lipca można zgłaszać uwagi.