Ruszyła kampania społeczna: Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! | Konstancin-Jeziorna

Ruszyła kampania społeczna: Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!

28-09-2023

Ruszyła trzecia edycja kampanii społecznej Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy pod hasłem: „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”. Akcja skierowana jest do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków.

Przed zbliżającym się sezonem grzewczym, jak co roku, kominiarze odwiedzą gminy i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców będą edukować i rozdawać materiały informacyjne w ramach kampanii społecznej  „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”. Jej celem jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwa o zagrożeniach związanych ze smogiem, pożarami, zaczadzeniami oraz poinformowanie o konieczności i możliwościach zapobiegania skutkom tych niebezpiecznych zdarzeń.

Edukacja społeczna

Bardzo istotnym elementem kampanii jest uświadomienie społeczeństwa, że m.in.:

  • prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia;
  • brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) to główna podstawa do niewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody.

Edukacja społeczna będzie prowadzona m.in. za pośrednictwem mediów, podczas spotkań z mieszkańcami oraz lekcji zawodoznawczych, w których będą brali udział Mistrzowie Kominiarscy zrzeszeni w Cechu i organizacjach kominiarskich będących współorganizatorami tej edycji kampanii. Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.kominiarskicech.pl

Zadbajmy o nasze kominy

Ustawa Prawo budowlane określa, że właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – Mistrza Kominiarskiego. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po  przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie utraty życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.