Ruszyła kampania społeczna: Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! | Konstancin-Jeziorna

Ruszyła kampania społeczna: Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!

28-09-2023

Ruszyła trzecia edycja kampanii społecznej Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy pod hasłem: „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”. Akcja skierowana jest do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków.

Przed zbliżającym się sezonem grzewczym, jak co roku, kominiarze odwiedzą gminy i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców będą edukować i rozdawać materiały informacyjne w ramach kampanii społecznej  „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”. Jej celem jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwa o zagrożeniach związanych ze smogiem, pożarami, zaczadzeniami oraz poinformowanie o konieczności i możliwościach zapobiegania skutkom tych niebezpiecznych zdarzeń.

Edukacja społeczna

Bardzo istotnym elementem kampanii jest uświadomienie społeczeństwa, że m.in.:

  • prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia;
  • brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) to główna podstawa do niewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody.

Edukacja społeczna będzie prowadzona m.in. za pośrednictwem mediów, podczas spotkań z mieszkańcami oraz lekcji zawodoznawczych, w których będą brali udział Mistrzowie Kominiarscy zrzeszeni w Cechu i organizacjach kominiarskich będących współorganizatorami tej edycji kampanii. Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.kominiarskicech.pl

Zadbajmy o nasze kominy

Ustawa Prawo budowlane określa, że właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – Mistrza Kominiarskiego. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po  przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie utraty życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Uśmiechnięty mężczyzna podpisuje dokumenty.

    Kolejna podpisana umowa i rozstrzygnięty przetarg

    Gmina Konstancin-Jeziorna rusza z kolejnymi inwestycjami. W czwartek (3 lipca) burmistrz Michał Wiśniewski podpisał umowę na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Kierszku, a dzień później – w piątek (4 lipca) – rozstrzygnięto przetarg na budowę Domu Ludowego w Parceli.
  • Fragment drogi w remoncie.

    Inwestycje przy ul. Uzdrowiskowej oraz w Czarnowie – takie…

    Trwa przebudowa ul. Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie oraz kolejny etap budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w Czarnowie. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z podpisanymi umowami, wbrew pojawiającym się nieprawdziwym informacjom.