Sukces programu edukacyjnego „Moja mała Ojczyzna” | Konstancin-Jeziorna

Sukces programu edukacyjnego „Moja mała Ojczyzna”

23-06-2025
Laureaci 1. edycji konkursu „Moja mała Ojczyzna”

W Szkole Podstawowej nr 4 w Słomczynie podsumowano program edukacyjny „Moja mała Ojczyzna”. Projekt okazał się sukcesem – rozbudził w uczniach ciekawość lokalnej historii i zachęcił ich do odkrywania znanych miejsc na nowo, z większą świadomością.

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań. 11 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 4 w Słomczynie odbyło się spotkanie wieńczące realizację programu edukacyjnego „Moja mała Ojczyzna”. W zebraniu, prowadzonym przez Agatę Wilczek – zastępczynię burmistrza gminy, uczestniczyli nauczyciele historii z gminnych szkół publicznych, Anita Zakrzewska – dyrektor Centrum Usług Wspólnych oraz Witold Rawski, pasjonat lokalnej historii.

Efekty programu

Wnioski z realizacji programu przedstawił jego autor i koordynator – Wojciech Guszkowski, nauczyciel historii. Program „Moja mała Ojczyzna”, którego celem było pogłębianie wiedzy uczniów o historii najbliższej okolicy, spotkał się z dużym zainteresowaniem i okazał się prawdziwym sukcesem. Rozbudził w uczniach autentyczną ciekawość miejsca, w którym mieszkają – w dużej mierze dzięki warsztatom i spacerom edukacyjnym. Dzieci i młodzież tworzyli również projekty i brali udział w konkursach, które pozwoliły im odkrywać nieznane wcześniej historie i postacie związane z naszą gminą.

Wnioski i rekomendacje

Podczas dyskusji uczestnicy spotkania jednogłośnie poparli kontynuację programu w kolejnym roku szkolnym. Ponadto wśród zgłoszonych rekomendacji znalazły się m.in.:

  • opracowanie podręcznika do nauczania historii lokalnej;
  • ponowna organizacja konkursu historycznego „Moja mała Ojczyzna”, którego finał miałby formę dwudniowej wycieczki „Szlakiem hrabiego Witolda Skórzewskiego” po Wielkopolsce;
  • cykl wykładów oraz wycieczek tematycznych po zabytkach gminy;
  • utworzenie zakładki historycznej na oficjalnej stronie internetowej gminy;
  • zapewnienie godzin dydaktycznych dla nauczycieli realizujących program.

Zgłoszono również postulat uhonorowania nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu – poprzez skierowanie do dyrektorów szkół oficjalnych pism z podziękowaniami i wyróżnieniami.

Kolejne spotkanie

Spotkanie zakończyło się w atmosferze entuzjazmu i satysfakcji z owocnie zrealizowanego projektu. Kolejne, robocze zebranie zespołu nauczycieli historii zaplanowano na wrzesień 2025 r. – Dzięki takim inicjatywom historia lokalna przestaje być suchym zestawem dat – podkreślił Wojciech Guszkowski. – Staje się żywą, angażującą opowieścią o miejscu, z którym jesteśmy związani i za które chcemy czuć odpowiedzialność.

Autor
Barbara Niżyńska

Najnowsze aktualności

  • Uśmiechnięty mężczyzna podpisuje dokumenty.

    Umowa podpisana, rusza przebudowa pomieszczeń w Trójce

    Burmistrz Michał Wiśniewski podpisał umowę na przebudowę pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 3 w Konstancinie-Jeziornie, gdzie powstanie zamiejscowy punkt poradni psychologiczno-pedagogicznej. Realizacja zadania o wartości ponad 430 tys. zł ruszy na dniach.
  • Starsza kobieta siedzi na sofie i uśmiechając się, obsługuje opaskę sportową lub smartwatch na swoim nadgarstku.

    Seniorzy otrzymają telemedyczne opaski bezpieczeństwa

    Konstancińscy mogą otrzymać opaski bezpieczeństwa, które pozwalają na zdalne monitorowanie stanu zdrowia i wezwanie pomocy w nagłych wypadkach. To część programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Udział w nim jest bezpłatny.