Święto wody za nami – tak obchodzili je mieszkańcy gminy | Konstancin-Jeziorna

Święto wody za nami – tak obchodzili je mieszkańcy gminy

11-05-2023
fot. Daniel Petryczkiewicz

To był dzień wypełniony wycieczkami, warsztatami, panelami dyskusyjnymi i spotkaniami z ekspertami. W Konstancinie-Jeziornie obchodzono „Święto wody”. Wydarzenie, odbywające się w urokliwym otoczeniu uzdrowiskowych terenów, przypomniało nam o ogromnym znaczeniu wody dla naszego codziennego życia i ekosystemu.

29 kwietnia w Konstancińskim Domu Kultury zgromadzili się mieszkańcy gminy i goście z całej Polski, aby wspólnie celebrować „Święto wody”. To wyjątkowe wydarzenie – organizowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Konstancina-Jeziorny „Nasz Konstancin” – powstało, aby stworzyć przestrzeń, gdzie można rozmawiać, doświadczać, uczyć się, inspirować oraz prowadzić dialog na najważniejsze tematy związane z ochroną zasobów wodnych. Program imprezy obfitował w liczne atrakcje, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Na początek spacer

Poranny spacer ornitologiczny zgromadził ponad 30 uczestników, nawet rodziców z dziećmi w wózkach, a ich przewodnikiem po łąkach oborskich był Michał Książek – ornitolog, leśnik i poeta. Przez dwie godziny amatorzy przyrodniczych wypraw mogli podziwiać wyjątkowe rezerwaty przyrody Łęgi Oborskie i Skarpa Oborska, położone w dawnym starorzeczu Wisły. – Od pierwszych kroków otaczały nas żyjące na łąkach i w lesie zwierzęta: sarny, żurawie, czajki, zięby, strzyżyki, czyże, dzięcioły, kosy, rudziki, a nawet pierwszy wiosenny skowronek – opowiada Daniel Petryczkiewicz – koordynator „Święta wody”, pasjonat przyrody, fotograf i aktywista.

Na dzieci czekały natomiast warsztaty wodno-błotne. Poprowadzili je Joanna Kowalczyk-Bednarczyk oraz Roman Głodowski ze Stowarzyszenia „Nasz Bóbr”, którzy w tym roku edukowali najmłodszych na temat naturalnej retencji, czyli zatrzymywania wody w krajobrazie. Na brzegu Jeziorki w Parku Zdrojowym stanęły dwie spore skrzynie z makietami rzek – zbudowanymi z ziemi, gliny, trawy i patyków. Uczestnicy warsztatów musieli przynieść z pobliskiej rzeki wodę wlewając ją do dwóch przygotowanych koryt – jednego wyprostowanego przez prace regulacyjne, a drugiego naturalnego (krętego, pełnego meandrów, naturalnych przeszkód i tam bobrowych). – Szybko okazało się, że rzeka naturalna zatrzymuje dużo więcej wody oraz chroni przed zalewaniem terenu – dodaje Daniel Petryczkiewicz.

Panele dyskusyjne

Z kolei w sali multimedialnej Hugonówki uczestnicy „Święta wody” mogli spotkać się z ekspertami. Część stacjonarną otworzył Daniel Petryczkiewicz prezentacją, której tematem była woda w Konstancinie-Jeziornie. – Jest o czym mówić, ponieważ postępująca antropopresja oraz ogromny napór ze strony inwestorów są wielkim zagrożeniem dla wodnych zasobów naszego miasta – podkreślał koordynator wydarzenia. 

W trakcie prezentacji poruszony został również temat aktualnej walki o łąki oborskie oraz pomysł na ich zagospodarowanie z zachowaniem istniejącej tam przyrody. Uczestnicy spotkania wirtualnie odwiedzili również Dolinę Rzeki Małej i jej odradzającą się przyrodę. Temat kontynuował Piotr Rytko. Flisak, ratownik wodny, promotor tradycji i historii Urzecza mówił o przyrodzie w miejscach często zapomnianych i nieznanych w gminie Konstancin-Jeziorna – rzekach, rzeczkach i rozlewiskach. Następnie na scenę wkroczył Filip Springer – autor reportaży, fotograf, współtwórca Szkoły Ekopoetyki. Zaprezentował on swoją najnowszą książkę „Mein Gott, jak pięknie”. Pisarz opisuje w niej krainę, która rozciąga się na zachodzie Polski – jej osią jest Odra oraz starorzecze tej rzeki. Książka jest podróżą przez historię i pejzaż ziem odzyskanych, w której autor zadaje pytania, czy ludzkość była skazana na antropocen i czy to się musiało tak potoczyć? Z kolei Małgorzata Owczarska wprowadziła słuchaczy w temat błękitnej antropologii, czyli sposobu myślenia, który stawia w centrum wodę jako źródło życia na ziemi. Maraton spotkań autorskich i rozważań wokół koncepcji krainy i wody zamknęła Ewa Pluta, autorka książki „Rubież”. Pisarka kilka lat temu odbyła wyprawę wzdłuż wschodniej granicy Polski. Dzięki niej powstała książka, która jest swoistym reportażem wędrownym i refleksją na temat granic w wielu wymiarach i znaczeniach – państwowych, przyrodniczych, fizycznych, mentalnych i etycznych.

Na zakończenie koncert

Całodniowe wydarzenie zakończył niezwykły koncert w parkowej altanie przy Hugonówce. W rzeczną podróż dźwiękową zabrał widzów i słuchaczy artysta, jazzman, aktywista i żeglarz odrzański – Michał Zygmunt. Do Konstancina-Jeziorny przyjechał bezpośrednio z zakończonego 40–dniowego rejsu z Bugu na Odrę, którego trasa wyniosła 1300 km. Przywiózł ze sobą nie tylko dźwięki, ale też opowieść o dzikich rzekach oraz apel i wezwanie do walki o Odrę, która doświadcza katastrofy ekologicznej. – „Święto wody 2023” po raz drugi pokazało, jak bardzo potrzeba takich integracji społecznych w naszym mieście – podsumowuje Daniel Petryczkiewicz. – Już planujemy kolejną edycję!

Wsparcie z budżetu gminy

„Święto wody” zostało wsparte finansowo z budżetu gminy Konstancin-Jeziorna. Jego sponsorem była CH Stara Papiernia, a partnerami: Konstanciński Dom Kultury, Stowarzyszenie Nasz Bóbr, podcast „Zdrowa Rzeka”, Centrum Ochrony Mokradeł „Pamiętajmy o mokradłach” oraz Fundacja Violet Kiwi. Patronat medialny: magazyn „Pismo” i „Krytyka Polityczna”.

Galeria zdjęć

 

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.