Tego jeszcze nie było! W Czarnowie działa Dziecięca Rada Sołecka | Konstancin-Jeziorna

Tego jeszcze nie było! W Czarnowie działa Dziecięca Rada Sołecka

07-06-2023
fot. „Kurier Południowy”

Dzieci w Czarnowie mają głos. Z inicjatywy sołtys Małgorzaty Wojakowskiej-Żeglińskiej w miejscowości powstała Dziecięca Rada Sołecka. To pierwsza taka inicjatywa zarówno w gminie Konstancin-Jeziorna, jak i w powiecie piaseczyńskim. Najmłodsi mieszkańcy mają mnóstwo pomysłów.

W Czarnowie nie tylko dorośli decydują o sprawach swojej miejscowości. Od 27 maja działa tam także Dziecięca Rada Sołecka. Z inicjatywą jej utworzenia wyszła Małgorzata Wojakowska-Żeglińska, sołtys wsi. – Chciałam, aby nasi najmłodsi mieszkańcy mogli poczuć większą więź z lokalnym środowiskiem oraz byli współodpowiedzialni za nasze wspólne sołeckie mienie – wyjaśnia pani Małgorzata. – Dziecięca rada będzie łącznikiem między najmłodszymi mieszkańcami, a sołtysem Czarnowa.

Trzyosobowy zarząd

Dzieciom ten pomysł bardzo się spodobał. Najmłodsi mieszkańcy Czarnowa wybrali spośród siebie trzyosobowy zarząd. Przewodniczącym rady został 11-letni Bartosz Madejak, wiceprzewodniczącą – 11-letnia Ala Włodarczyk, a sekretarzem – 10-letnia Maria Łysiak. Ten nieformalny organ opiniodawczo-doradczy będzie miał pod swoimi skrzydłami m.in. piękny plac zabaw u zbiegu ulic Gościniec i Partyzantów w Czarnowie, bo mimo monitoringu często jest o dewastowany. – Chodzi o to, aby również dzieci dbały o to miejsce, mówiły rówieśnikom jak powinni się na nim zachować oraz informowały nas o wszelkich podejrzanych i nietypowych sytuacjach – dodaje sołtys. – W końcu to nasze wspólne dobro. 

Mają pomysły

Dziecięca Rada Sołecka od samego początku tryska pomysłami, a jej członkowie mają ambitne plany. Chcą, aby w Czarnowie powstał skatepark, a plac zabaw został uzupełniony o nowe atrakcje, w tym m.in. tyrolkę i tor do jazdy na rolkach. Część tych pomysłów być może uda się zrealizować dzięki funduszowi sołeckiemu. – Będziemy się cyklicznie spotykać i rozmawiać – zapewnia Małgorzata Wojakowska-Żeglińska. – Liczę, że dzieci chętnie będą się dzielić swoim punktem widzenia na wiele spraw związanych z życiem naszej społeczności.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.