Trwa ważna akcja: Tydzień Świadomości Czerniaka | Konstancin-Jeziorna

Trwa ważna akcja: Tydzień Świadomości Czerniaka

19-05-2022

Już po raz 11. w Polsce obchodzony jest Tydzień Świadomości Czerniaka. Hasło tegorocznej edycji to „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”. Akademia Czerniaka wraz z ambasadorkami akcji – Marią Winiarską oraz Zofią Zborowską-Wroną – zachęcają do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku.

Wystartowała 11. edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka, który trwa od 17 do 23 maja. Co roku odbywa się on pod innym hasłem – tegoroczne to „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”. Ma ono zwrócić uwagę oraz zachęcić do ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku – zarówno tego aktywnego, jak i spokojnego, np. na leżaku we własnym ogrodzie. 

Organizatorem akcji jest Akademia Czerniaka, a jej tegorocznymi ambasadorkami Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. Panie wystąpiły w oficjalnym spocie promującym, w którym m.in zdradzają proste zasady ochrony przed czerniakiem oraz pokazują na co zwrócić uwagę przy samobadaniu skóry. 

Nowotwór złośliwy

Czerniak jest jedynym nowotworem, który można łatwo zauważyć – rozwija się na skórze, a nie wewnątrz organizmu. Dlatego warto poznać podstawowe kryteria rozpoznania czerniaka (ABCDE czerniaka) i regularnie obserwować swoje znamiona. A gdy już zidentyfikujemy niepokojące nas zmiany należy szybko zgłosić się do lekarza dermatologa, onkologa lub chirurga-onkologa. Wczesne rozpoznanie czerniaka pozwala na całkowite usunięcie nowotworu i wyleczenie chorego.

ABCDE czerniaka

Czerniakowe abecadło, czyli kryteria rozpoznania czerniaka to proste do zapamiętania cechy charakterystyczne czerniaka, które pozwalają na szybkie rozpoznanie choroby. Są to:

  • A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę;
  • B – brzegi nieregularne, nierównomierne, posiadające zgrubienia;
  • C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor;
  • D – duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm;
  • E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Jak się chronić?

Warto również pamiętać o kilku podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem. Są to: 

  • używanie kremów z wysokim filtrem UV;
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, koszulek i nakryć głowy;
  • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie w godz. 11.00–16.00;
  • unikanie solarium;
  • coroczna kontrola znamion u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa, a w międzyczasie regularna samoobserwacja skóry – w przypadku pojawienia się niepokojących zmian lub nowych znamion – natychmiastowy kontakt ze specjalistą. 

Więcej informacji o akcji dostępnych jest na stronie internetowej Akademii Czerniaka.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.