Uczniowie szkoły w Słomczynie uczcili pamięć swojego patrona | Konstancin-Jeziorna

Uczniowie szkoły w Słomczynie uczcili pamięć swojego patrona

21-04-2023
fot. SP nr 4

Po raz czwarty uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie pobiegli „Szlakiem Guzików Nieugiętych”. W ten sposób uczcili pamięć Jana Mejstera, patrona placówki zamordowanego w 1940 r. w Charkowie. Obchody święta patronalnego zakończył wyjątkowy spektakl z udziałem młodzieży, absolwentów i pracowników szkoły.

Dwudniowe obchody święta patrona szkoły rozpoczęły się w czwartek (21 kwietnia). Tego dnia odbył się 4. Bieg „Szlakiem Guzików Niezłomnych” im. Jana Mejstera. Przed pomnikiem powstańców styczniowych w Cieciszewie zgromadziła się cała społeczność Czwórki. Byli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, a także zaproszeni goście.

Pamięć najważniejsza

Trasa biegu prowadziła przez las, bo właśnie w lasach polscy żołnierze zostali zamordowani przez NKWD, i wzdłuż drzew oznakowanych biało-czerwonymi tasiemkami. Jego uczestnicy zatrzymali się przy symbolicznym grobie Jana Mejstera na słomczyńskim cmentarzu, gdzie złożyli wieniec i zapalili znicze. W tym biegu nie liczyły się żadne wyniki, czasy – nie było wygranych i przegranych. Najważniejsza była pamięć. Na mecie zlokalizowanej przy Domu Ludowym w Słomczynie (dawny budynek Szkoły Powszechnej, w której pracował Jan Mejster) każdy uczestnik otrzymał symboliczny „Guzik Katyński”, imitację guzika z polskiego munduru wojskowego. Wszystko zakończyło się patriotycznym piknikiem z żołnierską grochówką i grillem.

Nasza tożsamość

Święto patronalne zwieńczył w piątek (22 kwietnia) wyjątkowy spektakl pt. „Był sobie chłopiec”. Przedstawienie miało charakter wielopokoleniowy – wystąpili w nim zarówno uczniowie, jak i absolwenci, pracownicy szkoły oraz rodzice. – Posiadanie takiego patrona wyróżnia nas spośród innych szkół w gminie Konstancin-Jeziorna – przyznaje Barbara Barcińska, nauczycielka historii. – Jan Mejster był żołnierzem, patriotą i nauczycielem. Pamięć o nim tworzy naszą tożsamość.

Konstanciński samorząd podczas obchodów reprezentował Dariusz Zieliński, drugi zastępca burmistrza. Gmina również dofinansowała wydarzenie w ramach inicjatywy lokalnej.

Zamordowany w Charkowie

Jan Mejster urodził się 21 października 1913 r. Od 1934 r. był nauczycielem Szkoły Powszechnej w Słomczynie (obecnie SP nr 4). Uczył muzyki, prowadził chór szkolny oraz drużynę harcerską. W 1939 r. uczestniczył w kampanii wrześniowej jako żołnierz 2. Pułku Ułanów Grochowskich i dostał się do niewoli sowieckiej. Był przetrzymywany w obozie w Starobielsku, a w 1940 r. został zamordowany w Charkowie przez NKWD.

Galeria zdjęć

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.