W hołdzie bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego | Konstancin-Jeziorna

W hołdzie bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego

01-03-2024

W piątek (1 marca) obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Hołd ofiarom niepodległościowego podziemia oddał także Konstancin-Jeziorna. Z tej okazji władze gminy i delegacje szkół złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą więźniów komunistycznego aparatu represji w willi Biały Dworek.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r., aby upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca to data symboliczna, nawiązująca do wydarzeń z 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok  śmierci na siedmiu członkach 4. Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Kwiaty i znicze

W piątek (1 marca) hołd żołnierzom wyklętym oddał także Konstancin-Jeziorna. Wieńce przed tablicą upamiętniającą więźniów komunistycznego aparatu represji w willi Biały Dworek przy ul. Ireneusza Wierzejewskiego 9 złożyli Ryszard Machałek i Dariusz Zieliński, zastępcy burmistrza gminy oraz delegacje ze szkół podstawowych nr 2 i 5 wraz z opiekunami: Katarzyną Chiszko, Wojciechem Guszkowskim oraz Anną Kulczycką. Uroczystości towarzyszyło wzruszenie i podniosła atmosfera. – Jestem tutaj, ponieważ historia mojego kraju jest dla mnie bardzo ważna – przyznała Antonina Zielak, uczennica SP nr 2. Z kolei Tymon Koc ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 wyznał, że chce uczcić żołnierzy wyklętych, bo są jego bohaterami. – Cenię ich za odwagę i patriotyzm – dodał. 

W czasie uroczystości głos zabrał także Dariusz Zieliński. – Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny – zaznaczył drugi zastępca burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna. – Życzę, wam młodym, aby już nigdy nie powtórzyła się sytuacja, że obcy będą decydowali za was o waszym kraju.

Symboliczna wiązanka kwiatów została też złożona na pomniku żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie św. Jana Pawła II, a delegacja z konstancińskiej Dwójki odwiedziła dodatkowo grób Henryka Stokowskiego ps. Jaskółka, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Skolimowie.

Pamięć jest ważna

Owiana złą sławą willa Biały Dworek przy ul. Ireneusza Wierzejewskiego 9 tuż po II wojnie światowej była siedzibą piaseczyńskiej placówki Urzędu Bezpieczeństwa. To tutaj przesłuchiwano i torturowano żołnierzy Armii Krajowej. W 1945 r. w Białym Dworku zamordowany został Henryk Stokowski pseudonim „Jaskółka”.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Dzieci bawiące się klockami, siedzą na podłodze w przedszkolu.

    Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów…

    W poniedziałek (5 maja) rusza nabór uzupełniający do miejskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W dziewięciu placówkach dostępnych jest jeszcze łącznie 109 wolnych miejsc. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
  • Grafika informacyjna zapraszająca mieszkańców sołectw i osiedli na cykl spotkań z burmistrzem Michałem Wiśniewskim, dotyczących inwestycji, planów i potrzeb lokalnej społeczności.

    7 maja spotkanie z mieszkańcami Piasków, Cieciszewa i…

    Przed nami czwarte spotkanie z burmistrzem gminy Konstancin-Jeziorna w ramach cyklu „Porozmawiajmy o waszej okolicy”. Tym razem zaproszenie kierowane jest do mieszkańców sołectw Piaski, Cieciszew i Dębówka. Zebranie odbędzie się 7 maja o godz. 18.00 w Domu Ludowy w Cieciszewie.