Wysokie miejsce w Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego | Konstancin-Jeziorna

Wysokie miejsce w Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego

08-12-2021
fot. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze

We wtorek (7 grudnia) poznaliśmy wyniki pierwszego Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego, wyróżniających się rozwojem społeczno-gospodarczym. Konstancin-Jeziorna zajął 12. miejsce w zestawieniu ogólnym oraz 4. w kategorii gmin miejskich. Pamiątkowy dyplom odebrał Dariusz Zieliński, zastępca burmistrza.

Ranking gmin to inicjatywa realizowana od wielu lat przez regionalne ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w województwach małopolskim, podkarpacki i lubelskim. Jej celem jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się rozwojem społeczno-gospodarczym. W tym roku taki ranking przygotowano po raz pierwszy także na Mazowszu. Powstał on we współpracy z Urzędem Statystycznym w Warszawie.

Szesnaście wskaźników

W ramach rankingu ocenie poddano wszystkie gminy województwa mazowieckiego, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Jego autorzy przygotowując zestawienie wzięli pod uwagę aż szesnaście wskaźników, w tym m.in. średnioroczne dochody własne, wydatki majątkowe i inwestycyjne czy zadłużenie gminy; środki pozyskane z Unii Europejskiej, wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3. Analizowano również kwestie społeczne, jak np. saldo migracji, wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 czy odsetek mieszkańców korzystających z sieci kanalizacyjnej. Każdy z podmiotów podlegał tym samym kryteriom oceny, co pozwoliło na wyłonienie najlepszych samorządów na Mazowszu.

Tuż za podium

Oficjalne wyniki Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego 2021 poznaliśmy podczas gali, która odbyła się we wtorek (7 grudnia) w Warszawie. W ogólnym zestawieniu Konstancin-Jeziorna zajął 12. miejsce, a 4. w kategorii gmin miejskich (tuż za Piasecznem, Grodziskiem Mazowieckim i Ożarowie Mazowieckim). Pamiątkowy dyplom w imieniu konstancińskiego samorządu odebrał Dariusz Zieliński, zastępca burmistrza.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • droga, po bokach widać trawę i drzewa

  Z powiatu do gminy – trzy odcinki dróg zmieniły zarządcę

  Gminna sieć dróg zwiększyła się o blisko 6 kilometrów. To efekt decyzji Rady Powiatu Piaseczyńskiego, która przekazała w zarządzanie konstancińskiemu samorządowi odcinki ulic w Kawęczynie, Gassach i Oborach. Teraz gmina będzie odpowiedzialna m.in. za ich stan techniczny i utrzymanie.
 • z lewej strony herb gminy: tarcza herbowa jest biała. Widnieje na niej drzewo – dąb – z brązowym korzeniem i pniem oraz zieloną koroną. Pod drzewem znajduje się pięć błękitnych fal symbolizujących rzekę Jeziorkę. z prawej strony napis Budżet partycypacyjny Gminy Konstancin-Jeziorna 2022, Ty decydujewsz!

  Budżet partycypacyjny 2025 czas start – można już składać…

  Wystartował Budżet Partycypacyjny Gminy Konstancin-Jeziorna 2025. Na realizację pomysłów mieszkanek i mieszkańców jest 800 tys. zł, w tym 600 tys. zł na zadania inwestycyjno-remontowe i 200 tys. na pozostałe. Projekty można zgłaszać do 5 czerwca br.
 • Nowa siedziba ZGK

  Zakład Gospodarki Komunalnej przeprowadza się do nowej…

  Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie powraca na ul. Warecką 22. Od najbliższego poniedziałku (27 maja br.) mieszkańcy będą obsługiwani już w nowej siedzibie. Wcześniej, w piątek (24 maja), planowana jest przeprowadzka. Tego dnia zakład będzie zamknięty dla interesantów.
 • Sala posiedzeń, około 20 osób siedzi przy stołach, na ścianie wisi ekran projekcyjny

  Radni wybrali przewodniczących stałych i doraźnej komisji

  Znamy już nazwiska przewodniczących komisji stałych i doraźnej Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. W siedmiu pracami kierować będą radni Koalicji Obywatelskiej, a w jednej – komitetu Współpraca Ponad Podziałami. Decyzje zapadły na posiedzeniu, które odbyło się w poniedziałek (20 maja br.).