W najbliższy weekend (9 i 10 września) – w ramach 16. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody – odbędą się dwa spacery z przewodnikiem. Start o godz. 13.00. Zbiórka tradycyjnie przy willi Kamilin (ul. Józefa Piłsudskiego 42). Udział w nich jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.
Tegoroczne wakacyjne spacery z przewodnikiem, organizowane przez Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy oraz sąsiednich miejscowości. W lipcu i sierpniu odbyły się cztery wyprawy – do historycznego centrum Konstancina, na Królewską Górę, śladami Stefana Żeromskiego i znanych rodów i szlakiem artystów dawnego Konstancina. Łącznie uczestniczyło w nich blisko 200 osób.
Dwa dodatkowe spacery
Ale dla tych, którzy przegapili nasze letnie spacery mamy niespodziankę – dwie dodatkowe wyprawy, które odbędą się w ramach 16. Festiwalu Otwarte Ogrody.
Zapraszamy:
- 9 września 2023 r. (sobota) na spacer „Służyli Polsce – o zapomnianych mieszkańcach Konstancina z pierwszych dekad XX wieku”
Spacer, który poprowadzi Elżbieta Rydel-Piskorska, będzie okazją do przybliżenia zapomnianych losów mieszkańców Konstancina z pierwszych dekad XX wieku. Poznamy historię m.in. Leontyny Rudzkiej – właścicielki zakładu naukowo-edukacyjnego i organizatorki strajku szkolnego w 1905 r., Józefy Jaxy-Bąkowskiej – dziennikarki walczącej o prawa kobiet, Zofii Müller – pierwszej w Rzeczypospolitej kobiecie, która objęła funkcję sołtysa, a także Stefana Dziewulskiego – członka rządu II RP czy Piotra Drzewieckiego – pierwszego prezydenta Warszawy w wolnej Polsce. Trasa wyprawy wiedzie ulicami Konstancina-Jeziorny (Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Jana Sobieskiego, Stefana Batorego, Jagiellońską i Ireneusza Wierzejeskiego) do Parku Zdrojowego. Spacerowicze zobaczą wille m.in. Gryf, Zameczek, Białą i Ukrainkę.
- 10 września 2023 r. (niedziela) na spacer „Tajemnice kolejki wilanowskiej”
Na spacer kolejki wilanowskiej zaprasza Wojciech Guszkowski – historyk, licencjonowany przewodnik turystyczny oraz opiekun Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego „Traper”. Trasa wyprawy będzie liczyła około 4 km, a jej uczestnicy zobaczą m.in. gdzie znajdowały się dawne stacje, tory, nasypy czy mosty kolejowe. Nie zabraknie też ciekawostek historycznych.
Spacery są bezpłatne i rozpoczynają się godz. 13.00. Zbiórka tradycyjnie przy willi Kamilin (ul. Józefa Piłsudskiego 42).