Zapraszamy na spacery z przewodnikiem | Konstancin-Jeziorna

Zapraszamy na spacery z przewodnikiem

07-09-2023

W najbliższy weekend (9 i 10 września) – w ramach 16. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody – odbędą się dwa spacery z przewodnikiem. Start o godz. 13.00. Zbiórka tradycyjnie przy willi Kamilin (ul. Józefa Piłsudskiego 42). Udział w nich jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy. 

Tegoroczne wakacyjne spacery z przewodnikiem, organizowane przez Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy oraz sąsiednich miejscowości. W lipcu i sierpniu odbyły się cztery wyprawy – do historycznego centrum Konstancina, na Królewską Górę, śladami Stefana Żeromskiego i znanych rodów i szlakiem artystów dawnego Konstancina. Łącznie uczestniczyło w nich blisko 200 osób.

Dwa dodatkowe spacery 

Ale dla tych, którzy przegapili nasze letnie spacery mamy niespodziankę – dwie dodatkowe wyprawy, które odbędą się w ramach 16. Festiwalu Otwarte Ogrody. 
Zapraszamy:

 • 9 września 2023 r. (sobota) na spacer „Służyli  Polsce – o zapomnianych mieszkańcach Konstancina z pierwszych dekad XX wieku”

  Spacer, który poprowadzi Elżbieta Rydel-Piskorska, będzie okazją do przybliżenia zapomnianych losów mieszkańców Konstancina z pierwszych dekad XX wieku. Poznamy historię m.in. Leontyny Rudzkiej – właścicielki zakładu naukowo-edukacyjnego i organizatorki strajku szkolnego w 1905 r., Józefy Jaxy-Bąkowskiej – dziennikarki walczącej o prawa kobiet, Zofii Müller – pierwszej w Rzeczypospolitej kobiecie, która objęła funkcję sołtysa, a także Stefana Dziewulskiego – członka rządu II RP czy Piotra Drzewieckiego – pierwszego prezydenta Warszawy w wolnej Polsce. Trasa wyprawy wiedzie ulicami Konstancina-Jeziorny (Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Jana Sobieskiego, Stefana Batorego, Jagiellońską i Ireneusza Wierzejeskiego) do Parku Zdrojowego. Spacerowicze zobaczą wille m.in. Gryf, Zameczek, Białą i Ukrainkę.

 • 10 września 2023 r. (niedziela) na spacer „Tajemnice kolejki wilanowskiej

  Na spacer kolejki wilanowskiej zaprasza Wojciech Guszkowski – historyk, licencjonowany przewodnik turystyczny oraz opiekun Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego „Traper”. Trasa wyprawy będzie liczyła około 4 km, a jej uczestnicy zobaczą m.in. gdzie znajdowały się dawne stacje, tory, nasypy czy mosty kolejowe. Nie zabraknie też ciekawostek historycznych.

Spacery są bezpłatne i rozpoczynają się godz. 13.00. Zbiórka tradycyjnie przy willi Kamilin (ul. Józefa Piłsudskiego 42).

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

  Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

  Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
 • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

  Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

  W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.