Zmiany w komunikacji publicznej – gmina trzyma rękę na pulsie | Konstancin-Jeziorna

Zmiany w komunikacji publicznej – gmina trzyma rękę na pulsie

06-12-2024

Gmina Konstancin-Jeziorna wsłuchuje się w głosy mieszkańców dotyczące funkcjonowania komunikacji publicznej po zmianach wprowadzonych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Rozważane jest m.in. skierowanie autobusów przegubowych na trasę linii 251, co pozwoliłoby poprawić komfort podróży do stacji Metro Wilanowska.

Ostatnie tygodnie przyniosły istotne zmiany w organizacji komunikacji publicznej w gminie Konstancin-Jeziorna. Wynikały one m.in. z uruchomienia tramwaju do Wilanowa oraz trwającej przebudowy ul. Piaseczyńskiej (DW721). Niestety, zmiany te wiązały się z pewnymi utrudnieniami, za co Michał Wiśniewski, burmistrz Konstancina-Jeziorny, przeprasza mieszkańców. 

Wszystkie zgłaszane do magistratu uwagi i sygnały są na bieżąco przekazywane do Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, który odpowiada za organizację, zarządzanie i nadzór nad komunikacją zbiorową w aglomeracji warszawskiej. Obecna sytuacja skłoniła władze gminy do poszukiwania rozwiązań, które pozwoliłyby poprawić warunki oraz komfort podróżowania do i z Warszawy. Jednym z analizowanych pomysłów jest wprowadzenie autobusów przegubowych na linię 251.

Autobus przegubowy

Przypomnijmy: według pierwotnych planów Zarządu Transportu Miejskiego linia 251 miała zostać przekierowana na Kabaty. Dzięki zaangażowaniu konstancińskiego samorządu oraz mieszkańców udało się obronić dotychczasową trasę, która łączy Konstancin-Jeziornę z Metrem Wilanowska. Co więcej, trasę wydłużono, a częstotliwość kursów została zwiększona. Zmiany te spowodowały jednak przepełnienie autobusów, szczególnie w godzinach szczytu, gdyż linię 251 obsługują pojazdy standardowe o długości 12 metrów.

W odpowiedzi na zgłaszane przez mieszkańców problemy, gmina podjęła działania mające na celu poprawę komfortu podróżowania. Rozważanym rozwiązaniem jest wprowadzenie autobusów przegubowych na wybrane kursy. W czwartek (5 grudnia), odbył się próbny przejazd techniczny 18-metrowym pojazdem. Sprawdzono m.in. możliwość zawracania na pętlach Pańska i os. Grapa oraz na rondzie u zbiegu ul. Długiej i ul. Dworskiej. Wyniki testów są obiecujące. Decyzja o skierowaniu autobusów przegubowych na linię 251 zależy jednak od rozwiązania kilku kwestii technicznych, co ma nastąpić w najbliższym czasie.

Cenne uwagi

Do Urzędu Miasta i Gminy napływają również sygnały dotyczące m.in. potrzeby lepszej koordynacji linii miejskich z lokalnymi liniami L. – Każda opinia mieszkańców jest dla nas niezwykle cenna – podkreśla burmistrz Michał Wiśniewski. – Gmina przekazała już swoje postulaty do ZTM wraz z propozycjami zmian w siatce połączeń. Przed nami jeszcze rozmowy – również z sąsiednimi gminami, które muszą zgodzić się na proponowane rozwiązania.

Kluczowym elementem usprawnienia funkcjonowania linii L jest budowa zajezdni na tzw. żeberku. Realizacja tej inwestycji umożliwi skrócenie obecnych, zbyt długich tras i poprawę synchronizacji przesiadek między „czerwonymi” autobusami a liniami L. – Po uchwaleniu budżetu gminy na 2025 rok, zaplanowane w nim środki pozwolą na rozpoczęcie realizacji tego projektu – zaznacza burmistrz.

Twoje uwagi są ważne

Zachęcamy mieszkańców gminy do przesyłania swoich uwag dotyczących komunikacji zbiorowej na adres: ztmatztm [dot] waw [dot] pl, z kopią na: drogiatkonstancinjeziorna [dot] pl. Każda opinia ma znaczenie i pomoże nam lepiej dostosować transport publiczny do Waszych potrzeb.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.