Zwrot podatku akcyzowego dla rolników – wnioski od 1 lutego | Konstancin-Jeziorna

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników – wnioski od 1 lutego

27-01-2023

Od środy (1 lutego) rolnicy z gminy Konstancin-Jeziorna mogą składać w Urzędzie Miasta i Gminy wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Jest na to czas do 28 lutego 2023 r.

O zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego rolnicy mogą ubiegać się dwa razy do roku. Pierwszy nabór wniosków – za paliwo rolnicze wykorzystane od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. prowadzony jest od 1 do 28 lutego 2023 r. Z kolei od 1 do 31 sierpnia 2023 r. producenci rolni będą mogli składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo, które kupią w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 r. (do wniosku należy załączyć faktury VAT lub ich kopie).

Limity zwrotów w 2023 r.

Dodatkowo, jeżeli producent rolny jest hodowcą bydła, dołącza również dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła za rok 2022. Tegoroczny limit zwrotu podatku akcyzowego wynosi: 132,00 zł × liczba hektarów użytków rolnych na terenie gminy oraz 48,00 zł × średnia roczna liczba DJP bydła. Przy czym zwrot wynosi 1,20 zł za każdy zakupiony litr oleju w ramach przysługującego limitu rocznego.

Decyzje i wypłaty

Decyzje wydawane są w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Wypłata zwrotu podatku, przyznanego na podstawie decyzji, następuje w terminach:

 • pierwsza tura – od 3 do 28 kwietnia 2023 r.;
 • druga tura – od 2 do 31 października 2023 r.
Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Przestrzeń miejska, dzieci uczestniczą w pikniku

  Znamy inicjatywy, które otrzymają wsparcie gminy

  Pikniki międzypokoleniowe, warsztaty świąteczne, zawody wędkarskie. Gmina Konstancin-Jeziorna ponownie wesprze najciekawsze inicjatywy lokalne swoich mieszkańców. Samorząd na realizację 23 zadań przeznaczy 50 tys. zł.
 • W hali stoją mężczyźni i kobiety w galowych mundurach strażackich, za nimi wozy ratowniczo-gaśnicze

  Nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy oficjalnie przekazano do…

  21 marca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie odbyło się oficjalne przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Słomczyn i wielozadaniowego quada dla OSP Gassy.