Bić się czy nie bić? – spotkanie i piknik historyczny | Konstancin-Jeziorna

Bić się czy nie bić? – spotkanie i piknik historyczny

07-06-2024

W najbliższą niedzielę (9 czerwca), w ramach plenerowej wystawy przestrzennej „Oblicza Niepodległości”, w Parku Zdrojowym odbędzie się kolejne spotkanie historyczne pt. „Bić się czy nie bić?”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik historyczny. Początek o godz. 17.00.

Niedzielny panel dyskusyjny jest częścią cyklu historycznych spotkań towarzyszących plenerowej wystawie w Parku Zdrojowym. Przestrzenną instalację „Oblicza Niepodległości”, autorstwa Cezarego Żeglińskiego, można oglądać do 30 czerwca 2024 r.

Spotkanie i piknik

Spotkanie pt. „Bić się czy nie bić?” odbędzie się obok Konstancińskiego Domu Kultury przy ul. Mostowej 15, a wezmą w nim udział Witold Rawski –prowadzący oraz jego gość dr Krzysztof Bąkała z Muzeum Niepodległości. Tym razem historycy przedstawią historię Polski XIX wieku, w którym rodziła się niepodległość. W tym okresie miliony Polaków oddało życie w walce o wolność narodu, zostało przesiedlonych i poddanych represjom. Okres ten zapisał się na kartach historii jako jeden z najistotniejszych i najbardziej burzliwych w dziejach polskiego narodu. Spotkaniu tradycyjnie będzie towarzyszyć piknik historyczny, podczas którego Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” zaprezentuje umundurowanie, uzbrojenie i pojazdy wojskowe z minionych epok. To wszystko od godz. 17.00. Kolejne spotkania z historykami zaplanowano:

  • 15 czerwca – pt. „Nie tylko trzepot rzęs”,
  • 22 czerwca – pt. „Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość?”.
     

Wystawa „Oblicza Niepodległości”

Wystawa „Oblicza Niepodległości” składa się z ponad 200 różnorodnych brył wykonanych z blachy lustrzanej odzwierciedlającej „przeglądanie się rzeczywistości w lustrze historii” i jest próbą zmierzenia się nie tylko z burzliwą historią Polski od XVIII do XX wieku, ale także odpowiedzi na pytanie, jak przeszłość naszego narodu wpływa na teraźniejszość. Publiczność nie tylko może zwiedzić wystawę, ale także ją współtworzyć, zapisując na lustrach swoje refleksje i odpowiedzi na postawione pytania, dotyczące przyszłości Polski, w której chcieliby żyć. Instalację znajdziemy na polanie w pobliżu rzeźby wilków. Wstęp na wystawę oraz wydarzenia jej towarzyszące jest bezpłatny. 

Organizatorzy

Opiekę historyczną nad wystawą sprawuje Witold Rawski. Organizatorem instalacji jest Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, a jej partnerami są: Gmina Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury, Uzdrowisko Konstancin-Zdrój i Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”. Projekt współfinansuje Fundacja PGE.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska

Najnowsze aktualności

  • Dwóch mężczyzn na tle wozu strażackiego

    Remiza, biblioteka i ośrodek zdrowia – przetarg na projekt…

    Kolejny krok w kierunku budowy nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Słomczynie zrobiony. Gmina ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budynku, w którym znajdą się też filia biblioteki oraz ośrodek zdrowia. Termin składania ofert mija 22 sierpnia.
  • Dwóch strażników miejskich, ubranych w stroje galowe, stoi na baczność obok pomnika upamiętniającego bohaterów Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Pod pomnikiem zostały złożone biało czerwone kwiaty.

    Konstancin-Jeziorna uczci bohaterów Bitwy Warszawskiej

    W najbliższy piątek (15 sierpnia), w 105. rocznicę Bitwy Warszawskiej, Konstancin-Jeziorna odda hołd jej bohaterom oraz uczci Święto Wojska Polskiego. Gminne uroczystości obejmą składanie kwiatów w miejscach pamięci oraz koncert poetycki w Parku Zdrojowym.