Konstancińska tężnia solankowa ma już 45 lat | Konstancin-Jeziorna

Konstancińska tężnia solankowa ma już 45 lat

23-10-2023

W tym roku mija 45. rocznica ukończenia 2. etapu budowy tężni solankowej. Z tej okazji 19 października w Konstancińskim Centrum Hydroterapii Eva Park Life & Spa odbyła się jubileuszowa konferencja z udziałem przedstawicieli samorządu oraz gości specjalnych.

Obchody jubileuszu 45-lecia konstancińskiej tężni solankowej poprowadził wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz. Na zorganizowanej z tej okazji konferencji nie zabrakło władz samorządowych, w tym Kazimierza Jańczuka – burmistrza gminy oraz Agaty Wilczek – przewodniczącej Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna, a także przedstawicieli lokalnych organizacji i instytucji.

Wspomnienia i plany

Spotkanie, które odbyło się w Konstancińskim Centrum Hydroterapii EvA Park Life & Spa, było okazją do wielu pięknych wspomnień i jeszcze więcej planów na przyszłość. – Nasza spółka, jako właściciel ujęcia solanki, która wydobywana jest z głębokości ponad 1750 m, dba o to, by źródło leczniczej wody było stale eksploatowane, a tężnia sprawnie funkcjonowała – podkreślał Maciej Markowski, prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin Zdrój. – Jest to naszym obowiązkiem, ale i przywilejem, troszczyć się o nasze solankowe zasoby.
A o tym, od czego to wszystko się zaczęło przypomniał zgromadzonym Andrzej Szczygielski, jeden z – jak sam siebie nazwał – pomocników budowniczych tężni. Z kolei Mirosław Derdziński, dyrektor ds. klienta biznesowego Uzdrowiska Konstancin Zdrój, przedstawił, jak w uzdrowiskowych kuracjach wykorzystuje się solankę – od zabiegów leczniczych po wspomniane inhalacje w tężni aż do kosmetycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jubileusz uświetnił swoim występem Andrzej Rosiewicz, który z okazji 45-lecia tężni przygotował specjalną „konstancińską sambę”.

Trochę historii

Konstancińskie inhalatorium solankowe jest drugą najstarszą tężnią w Polsce. Jej uroczyste otwarcie i przekazanie do użytku nastąpiło 21 lipca 1978 r. Mimo upływu lat obiekt wciąż cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców Konstancina-Jeziorny i Warszawy oraz przede wszystkim wśród kuracjuszy. Powietrze wokół tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem. – Lecznicza solanka o wysokiej za-wartości minerałów – około 7 proc – i jej bardzo dobry wpływ na zdrowie wyróżniają naszą tężnię na tle innych, powstałych w centrach handlowych czy miejskich skwerach – podkreśla Zbigniew Binio, dyrektor ds. medycznych konstancińskiego uzdrowiska. – Inhalacje powietrzem z solanki to znana od wielu lat forma haloterapii, którą stosuje się w leczeniu różnego typu chorób. Ostatnie lata ugruntowały mieszkańców Konstancina-Jeziorny i okolic w przekonaniu, jak cenny dar posiadają od 45 lat. Gmina Konstancin-Jeziorna jest jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu i jedną z 45 gmin uzdrowiskowych w Polsce.

Galeria zdjęć

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Uśmiechnięty mężczyzna podpisuje dokumenty.

    Umowa podpisana, rusza przebudowa pomieszczeń w Trójce

    Burmistrz Michał Wiśniewski podpisał umowę na przebudowę pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 3 w Konstancinie-Jeziornie, gdzie powstanie zamiejscowy punkt poradni psychologiczno-pedagogicznej. Realizacja zadania o wartości ponad 430 tys. zł ruszy na dniach.
  • Starsza kobieta siedzi na sofie i uśmiechając się, obsługuje opaskę sportową lub smartwatch na swoim nadgarstku.

    Seniorzy otrzymają telemedyczne opaski bezpieczeństwa

    Konstancińscy mogą otrzymać opaski bezpieczeństwa, które pozwalają na zdalne monitorowanie stanu zdrowia i wezwanie pomocy w nagłych wypadkach. To część programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Udział w nim jest bezpłatny.