Konstancińska tężnia solankowa ma już 45 lat | Konstancin-Jeziorna

Konstancińska tężnia solankowa ma już 45 lat

23-10-2023

W tym roku mija 45. rocznica ukończenia 2. etapu budowy tężni solankowej. Z tej okazji 19 października w Konstancińskim Centrum Hydroterapii Eva Park Life & Spa odbyła się jubileuszowa konferencja z udziałem przedstawicieli samorządu oraz gości specjalnych.

Obchody jubileuszu 45-lecia konstancińskiej tężni solankowej poprowadził wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz. Na zorganizowanej z tej okazji konferencji nie zabrakło władz samorządowych, w tym Kazimierza Jańczuka – burmistrza gminy oraz Agaty Wilczek – przewodniczącej Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna, a także przedstawicieli lokalnych organizacji i instytucji.

Wspomnienia i plany

Spotkanie, które odbyło się w Konstancińskim Centrum Hydroterapii EvA Park Life & Spa, było okazją do wielu pięknych wspomnień i jeszcze więcej planów na przyszłość. – Nasza spółka, jako właściciel ujęcia solanki, która wydobywana jest z głębokości ponad 1750 m, dba o to, by źródło leczniczej wody było stale eksploatowane, a tężnia sprawnie funkcjonowała – podkreślał Maciej Markowski, prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin Zdrój. – Jest to naszym obowiązkiem, ale i przywilejem, troszczyć się o nasze solankowe zasoby.
A o tym, od czego to wszystko się zaczęło przypomniał zgromadzonym Andrzej Szczygielski, jeden z – jak sam siebie nazwał – pomocników budowniczych tężni. Z kolei Mirosław Derdziński, dyrektor ds. klienta biznesowego Uzdrowiska Konstancin Zdrój, przedstawił, jak w uzdrowiskowych kuracjach wykorzystuje się solankę – od zabiegów leczniczych po wspomniane inhalacje w tężni aż do kosmetycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jubileusz uświetnił swoim występem Andrzej Rosiewicz, który z okazji 45-lecia tężni przygotował specjalną „konstancińską sambę”.

Trochę historii

Konstancińskie inhalatorium solankowe jest drugą najstarszą tężnią w Polsce. Jej uroczyste otwarcie i przekazanie do użytku nastąpiło 21 lipca 1978 r. Mimo upływu lat obiekt wciąż cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców Konstancina-Jeziorny i Warszawy oraz przede wszystkim wśród kuracjuszy. Powietrze wokół tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem. – Lecznicza solanka o wysokiej za-wartości minerałów – około 7 proc – i jej bardzo dobry wpływ na zdrowie wyróżniają naszą tężnię na tle innych, powstałych w centrach handlowych czy miejskich skwerach – podkreśla Zbigniew Binio, dyrektor ds. medycznych konstancińskiego uzdrowiska. – Inhalacje powietrzem z solanki to znana od wielu lat forma haloterapii, którą stosuje się w leczeniu różnego typu chorób. Ostatnie lata ugruntowały mieszkańców Konstancina-Jeziorny i okolic w przekonaniu, jak cenny dar posiadają od 45 lat. Gmina Konstancin-Jeziorna jest jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu i jedną z 45 gmin uzdrowiskowych w Polsce.

Galeria zdjęć

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.