Rok współpracy na rzecz zdrowia psychicznego mieszkańców powiatu | Konstancin-Jeziorna

Rok współpracy na rzecz zdrowia psychicznego mieszkańców powiatu

11-10-2024
Fot. Starostwo Powiatowe w Piasecznie

To już rok piaseczyńskiego „Aliansu przeciw depresji”. Z tej okazji w czwartek (10 października) odbyła się konferencja, która była okazją do podsumowań i wyznaczenia planów na przyszłość. Konstanciński samorząd na spotkaniu reprezentowała Agata Wilczek, zastępczyni burmistrza gminy.

10 października br. minął dokładnie rok od podpisania deklaracji wspólnego przeciwdziałania depresji przez przedstawicieli samorządów sześciu gmin powiatu piaseczyńskiego. W rocznicę tego wydarzenia, w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, odbyła się konferencja, która była doskonałą okazją do podsumowań dotychczasowych działań oraz omówienia dalszych kroków w ramach sojuszu.

Gminne działania

W spotkaniu uczestniczyła m.in. Agata Wilczek – zastępczyni burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, która przybliżyła zebranym działania podejmowane przez konstanciński samorząd. Wśród inicjatyw zrealizowanych w ostatnim czasie przez gminę były m.in. warsztaty dla dzieci dotyczące zdrowia psychicznego, które odbyły się w konstancińskiej Dwójce i Piątce. Gmina przystąpiła również do ogólnopolskich kampanii edukacyjnych „Stop przemocy” oraz „Profilaktyka FASD – ciąża bez alkoholu”. Dzięki nim urzędnicy oraz pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej mają okazję uczestniczyć w konferencjach, szkoleniach oraz webinariach.

Plany na przyszłość 

Podczas konferencji przedstawiono również nowe perspektywy i kierunki rozwoju „Aliansu przeciw depresji”, a także stworzono przestrzeń do wymiany doświadczeń i wiedzy. Czwartkowe spotkanie członków sojuszu było także pierwszym po wiosennych wyborach samorządowych, dlatego przedstawiciele gmin ponownie oficjalnie podpisali deklarację wspólnego przeciwdziałania depresji. Tym samym włodarze potwierdzili swoje zaangażowanie w kontynuowanie wspólnych działań.

Gdzie się zgłosić?

Depresja należy do powszechnie występujących zaburzeń psychicznych. Aż 70 proc. Polaków ma objawy pogorszenia się zdrowia psychicznego, a już co piąty zmaga się z depresją. Dotyka ona zarówno ludzi bardzo młodych, jak i tych w starszym wieku.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia, pomoc można uzyskać m.in. w:

  • Uzdrowisku Konstancin (Oddział Psychiatryczny Dzienny dla Dzieci i Młodzieży, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży), ul. Sue Ryder 1, Konstancin-Jeziorna;
  • Centrum Zdrowia (Poradnia Zdrowia Psychicznego), ul. Pułaskiego 20B, Konstancin-Jeziorna;
  • Centrum Zdrowia Psychicznego (Poradnia Zdrowia Psychicznego, Punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, Oddział dzienny psychiatryczny, zespół leczenia środowiskowego), ul. Gąsiorowskiego 15 i 12/14, Konstancin-Jeziorna.
Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Uśmiechnięty mężczyzna podpisuje dokumenty.

    Umowa podpisana, rusza przebudowa pomieszczeń w Trójce

    Burmistrz Michał Wiśniewski podpisał umowę na przebudowę pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 3 w Konstancinie-Jeziornie, gdzie powstanie zamiejscowy punkt poradni psychologiczno-pedagogicznej. Realizacja zadania o wartości ponad 430 tys. zł ruszy na dniach.
  • Starsza kobieta siedzi na sofie i uśmiechając się, obsługuje opaskę sportową lub smartwatch na swoim nadgarstku.

    Seniorzy otrzymają telemedyczne opaski bezpieczeństwa

    Konstancińscy mogą otrzymać opaski bezpieczeństwa, które pozwalają na zdalne monitorowanie stanu zdrowia i wezwanie pomocy w nagłych wypadkach. To część programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Udział w nim jest bezpłatny.