Premiera książki „Sztetl Jeziorna” już 13 czerwca | Konstancin-Jeziorna

Premiera książki „Sztetl Jeziorna” już 13 czerwca

10-06-2021
Autorzy (od lewej) Adam Zyszczyk, Paweł Komosa i Witold Rawski prezentują wspólne dzieło (fot. KDK)

W 80. rocznicę likwidacji getta w Jeziornie Konstanciński Dom Kultury wydał książkę „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od siedemnastego wieku do 1941 roku”. Wyjątkowa publikacja autorstwa konstancińskich historyków – Pawła Komosy, Witolda Rawskiego i Adama Zyszczyka będzie miała swoją premierę 13 czerwca o godz. 12.00 w Hugonówce.

Podczas spotkania zaplanowanego na niedzielę (13 czerwca) o godz. 12.00 autorzy opowiedzą o swojej niezwykłej pracy nad wydawnictwem – zbieranie materiałów i drobiazgowe odtwarzanie historii wymagało czasem niemal detektywistycznego śledztwa. Nie zabraknie również wielu pasjonujących anegdot historycznych, które ostatecznie nie trafiły do książki. Jej premierze będzie towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego „Sam Freiman – wspomnienia o zaginionym świecie”. Oczywiście będzie można także kupić książkę oraz zdobyć autograf jej autorów.

W 80. rocznicę

„Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od siedemnastego wieku do 1941 roku” to próba odtworzenia dziejów tutejszej społeczności i jednocześnie upamiętnienia wydarzeń sprzed 80 lat (rocznica likwidacji getta w Jeziornie przypada 25 stycznia). Książka przedstawia dzieje społeczności znad Jeziorki, począwszy od pierwszych przybyszy w siedemnastym i osiemnastym w., poprzez jej rozwój ściśle związany z tutejszą fabryką papieru, aż po kres, który stanowiła druga wojna światowa. Jednak przede wszystkim jest to opowieść o przedwojennym sztetlu w Jeziornie, życiu codziennym i świecie, w którym Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie. O zaginionych sklepach, synagogach, rzemieślnikach znad Jeziorki. Wydawcą książki jest Konstanciński Dom Kultury, a patronem – Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. 

Ocalić od zapomnienia

Przed drugą wojną światową ówczesną gminę Jeziorna zamieszkiwało ponad 650 Żydów, a do letnisk Skolimowa i Konstancina przyjeżdżało wielu pochodzenia żydowskiego lekarzy, architektów, osób biorących udział w życiu gospodarczym Drugiej Rzeczpospolitej. Gmina wyznaniowa Jeziorna, skupiająca osoby wyznania mojżeszowego, obejmowała zaś prócz Jeziorny i okolic także tereny obecnego Wilanowa i Ursynowa. O niezwykłym życiu tej społeczności będzie można już niebawem przeczytać w książce Pawła Komosy, Witolda Rawskiego i Adama Zyszczyka. 

Spotkanie odbędzie się w niedzielę (13 czerwca) o godz. 12.00 w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15.

Autor
Konstanciński Dom Kultury

Najnowsze aktualności

  • Dzieci bawiące się klockami, siedzą na podłodze w przedszkolu.

    Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów…

    W poniedziałek (5 maja) rusza nabór uzupełniający do miejskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W dziewięciu placówkach dostępnych jest jeszcze łącznie 109 wolnych miejsc. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
  • Grafika informacyjna zapraszająca mieszkańców sołectw i osiedli na cykl spotkań z burmistrzem Michałem Wiśniewskim, dotyczących inwestycji, planów i potrzeb lokalnej społeczności.

    7 maja spotkanie z mieszkańcami Piasków, Cieciszewa i…

    Przed nami czwarte spotkanie z burmistrzem gminy Konstancin-Jeziorna w ramach cyklu „Porozmawiajmy o waszej okolicy”. Tym razem zaproszenie kierowane jest do mieszkańców sołectw Piaski, Cieciszew i Dębówka. Zebranie odbędzie się 7 maja o godz. 18.00 w Domu Ludowy w Cieciszewie.