kultura | Konstancin-Jeziorna

kultura

Święto wody

W ostatnią niedzielę maja odbędzie się wydarzenie zainspirowane nurtem rzeki Małej. Pomysł został zaczerpnięty z wędrówek jej brzegiem, z poznawania jej bagien i rozlewisk, z obserwacji jej zniszczenia i odrodzenia, z podglądania powracających bobrów oraz ze wspomnień ludzi, którzy dawniej pływali albo łowili w Małej ryby.

Spotkanie z Beatą de Robien

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Miłośników Kultury Francuskiej. Tym razem gościem będzie francuska pisarka, mająca polskie korzenie. Beata de Robien studiowała w Krakowie, Berkeley i Paryżu, obecnie mieszka i pisze we Francji. Jest autorką wielu powieści biograficznych, książek historycznych, sztuk teatralnych i scenariuszy telewizyjnych. Została wielokrotną laureatką prestiżowych nagród, między innymi od Akademii Francuskiej.

Leonardo da Vinci w dolinie Loary

Konstanciński Dom Kultury zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Miłośników Kultury Francuskiej. 28 kwietnia (czwartek) gościem w willi Gryf będzie prof. Piotr Salwa – talianista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2013–2020 dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie. Opowie on o ostatnich latach życia Leonarda da Vinci, które to spędził we Francji. Tam też zmarł i został pochowany. 

Moderatorki klubu: Ewa Stocka Kalinowska i Joanna Żurowska.

Rywalizując z Coco Chanel

W powszechnej opinii Coco Chanel stała się symbolem nowoczesnej i modnej kobiety czasów międzywojnia. Jednak nie była ona jedyną liczącą się projektantką mody tamtych dni. W Paryżu w latach 20. i 30. skrzyżowały się losy i talenty niezwykłych kobiet: Jeanne Lanvin, Madeleine Vionnet, Elsy Schiaparelli i Sonii Delaunay. Każda z nich reprezentowała inny styl, inne podejście do mody i kobiet. Nostalgiczny powrót do przeszłości wyrósł obok nowoczesnej inspiracji sztuką abstrakcyjną. Surrealistyczna zabawa konkurowała z mistrzostwem formy i kroju.