Alerty meteo: Upał oraz burze z gradem | Konstancin-Jeziorna

Alerty meteo: Upał oraz burze z gradem

19-06-2024

Najpierw upał, później burze i grad. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Alerty obowiązują w środę (19 czerwca) odpowiednio w godz. 12.00–19.00 oraz w 14.00–0.00. Służby apelują o zachowanie ostrożności.

Czekają nas niebezpieczne godziny w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia – pierwszego stopnia przed upałami oraz drugiego stopnia przed burzami z gradem.  

Żar z nieba

Synoptycy przewidują, że w środę (19 czerwca) termometry mogą wskazywać wartości powyżej 30 st. C, a w niektórych miejscach nawet do 33 st. C. Alert obowiązuje od godz. 12.00 do godz. 19.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc. Na niebezpieczne działanie upałów szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i mniej samodzielne. Pamiętajmy też o podstawowych zasadach:

  • nie zostawiaj w samochodzie dzieci i zwierząt;
  • pij regularnie duże ilości płynów, unikaj napojów zawierających cukier lub alkohol;
  • unikaj forsownego wysiłku fizycznego.

Burze z gradem

Wysokie temperatury zazwyczaj niosą ze sobą ryzyko gwałtownych burz. Te prognozowane są na środowe popołudnie i wieczór. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będą silne opady deszczu (od 30 mm do 40 mm), porywisty wiatr (do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h) oraz miejscami grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14.00 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska IMGW szacuje na 85 proc. Zalecamy śledzenie komunikatów meteorologicznych oraz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności – unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuńmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie.

Autor
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Do pobrania