Chwila wytchnienia, by dalej się opiekować | Konstancin-Jeziorna

Chwila wytchnienia, by dalej się opiekować

21-04-2022

Na co dzień opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. Mimo że robią to z potrzeby serca, również sami potrzebują czasami chwili oddechu i odpoczynku. Taką możliwość daje program „Opieka wytchnieniowa”, który realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie.

„Opieka wytchnieniowa” to program rządowy, finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W tym roku ponownie jest on realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie. To dobra wiadomość dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Cel programu

Głównym celem programu jest ich doraźne wsparcie, m.in. poprzez zapewnienie pomocy w wykonywaniu obowiązków opiekuńczych lub zapewnienie zastępstwa. Dzięki temu opiekunowie zyskają czas dla siebie, będą mogli m.in. załatwić sprawy urzędowe, udać się do lekarza czy choćby pójść na spacer. Beneficjentami programu mogą być osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad:

 • dziećmi z niepełnosprawnością z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
 • osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Można składać wnioski

Pomoc w formie opieki wytchnieniowej świadczona będzie nieodpłatnie w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje opiekę wytchnieniową na wniosek członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę. Więcej informacji oraz druk karty zgłoszeniowej, którą należy złożyć w ośrodku, można znaleźć na stronie: www.opskonstancinjeziorna.pl, zakładka Pomoc społeczna/Opieka wytchnieniowa.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • Plakat promujący Dzień Strażaka

  Już 26 maja Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew

  Parada strażacka z orkiestrami dętymi i mażoretkami, koncert w amfiteatrze, spektakl dla dzieci, piknik rodzinny z licznymi atrakcjami oraz kiermasz – tak gmina Konstancin-Jeziorna będzie świętować Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew. Zapraszamy już 26 maja do Parku Zdrojowego.
 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w piątek (24 maja) od godz. 14.00 do godz. 23.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Plac z kostki brukowej, na którym rozstawione jest przenośne miasteczko, służące do egzaminowania dzieci na kartę rowerową. Stoją znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, przejazd kolejowy. Troje dzieci – rowerzystów właśnie przez nie przejeżdża.

  Parking przy magistracie będzie czasowo wyłączony z…

  Od piątku (24 maja) – od godz. 16.30 – do soboty (25 maja) – do godz. 20.00 – nie będzie można korzystać z parkingu przy ul. Józefa Hlebowicza, na tyłach konstancińskiego magistratu. Ma to związek z organizacją w tym miejscu praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Przepraszamy za utrudnienia.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.