Delegacja z Pisogne z wizytą w Konstancinie-Jeziornie | Konstancin-Jeziorna

Delegacja z Pisogne z wizytą w Konstancinie-Jeziornie

09-11-2021
Delegacja z Pisogne w towarzystwie Kazimierza Jańczuka (trzeci z prawej)

Od 5 do 7 listopada w Konstancinie-Jeziornie gościła delegacja z miasta partnerskiego Pisogne z burmistrzem Federicem Lainim na czele. Goście z Włoch odwiedzili m.in. ratusz, jedną z gminnych szkół i Konstanciński Dom Kultury. Wizyta była okazją do rozmów o rozwoju i dalszych kierunkach współpracy.

Włosi przyjechali do Konstancina-Jeziorny na zaproszenie burmistrza Kazimierza Jańczuk. – W 2019 r. w Pisogne zmieniły się władze i ta wizyta była doskonałą okazją do osobistego poznania się oraz omówienia kierunków rozwoju naszej współpracy – wyjaśnia włodarz gminy. – Niestety, przez pandemię COVID-19 było to możliwe dopiero teraz.

Bogaty program wizyty

Delegacja z Pisogne liczyła 5 osób. Wśród nich byli: burmistrz Federico Laini, dwie nauczycielki z miejscowej szkoły – Sarah Pasquini i Michela Violi, prezes lokalnej orkiestry dętej Banda Cittadina di Pisogne – Flavio Angoli oraz były zastępca burmistrza i inicjator współpracy z Konstancinem-Jeziorną – Pier Matteo Bertolini. Towarzyszyła im tłumaczka i mieszkanka Pisogne – Marzena Guszkowska. W czasie pobytu Włosi m.in. zwiedzili nasze miasto i Warszawę. Odwiedzili także Szkołę Podstawową nr 2 oraz Konstanciński Dom Kultury, gdzie rozmawiano o dotychczasowej wymianie międzyszkolnej, a także nowych płaszczyznach współpracy kulturalnej. Natomiast podczas wizyty w magistracie goście zapoznali się m.in. z polskim modelem samorządu oraz zwiedzili ratusz.

Deklaracja dalszej współpracy

Z kolei w sobotę (6 listopada) odbyła się uroczysta kolacja z udziałem zaproszonych gości, na której Kazimierz Jańczuk przekazał na ręce burmistrza Pisogne pamiątkowy obraz willi Gryf oraz lokalne i regionalne produkty. Spotkanie było też doskonałą okazją do rozmów dotyczących wspólnych przedsięwzięć, wymiany doświadczeń i nowych inspiracji. Włodarze obu miast zgodnie zapewnili o woli dalszej współpracy, dostrzegając przy tym potrzebę integracji wspólnych działań. Dzień później, po długim i serdecznym pożegnaniu, goście z Włoch wrócili do swojego kraju.

Umowa partnerska

Przypomnijmy, umowa partnerska Konstancina-Jeziorny z Pisogne została podpisana 6 czerwca 2008 r. Uroczyście sygnowali ją ówcześni burmistrzowie miast – Oscar Panigada i Marek Skowroński. Obejmuje ona współpracę w zakresie kultury, sztuki, edukacji i sportu.

Galeria zdjęć

 

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.