Festiwal Wynalazców Niepodległej w Czarnowie  | Konstancin-Jeziorna

Festiwal Wynalazców Niepodległej w Czarnowie 

30-11-2023

To będzie wyjątkowe wydarzenie. Już w najbliższy weekend (2 i 3 grudnia) w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści „MuBaBao” w Czarnowie odbędzie się Festiwal Wynalazców Niepodległej. Wśród planowanych atrakcji są wystawa i warsztaty kreatywne dla dzieci. Nie zabraknie też opowieści o niezwykłych Polakach i Polkach. Polecamy i zapraszamy.

Festiwal Wynalazców Niepodległej to projekt realizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wilkomirskiego oraz Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści „MuBaBao” w Czarnowie. Jego głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom historii Polek i Polaków, którzy znacząco wpłynęli na rozwój nauki i technologii w kraju, jak i poza jego granicami. Bohaterami festiwalu będą Maria Skłodowska-Curie – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, Jan Baranowski – twórca m.in. semafora, kasownika do biletów i gazomierza, Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej, Stefan Drzewiecki – pionier żeglugi podwodnej i lotnictwa, Kazimierz Funka – biochemik, twórca nauki o witaminach, a także Marian Rejewski – prekursor nowoczesnych metod łamania szyfrów. To właśnie im poświęcona będzie m.in. obszerna wystawa, której autorem jest Cezary Żegliński. Ich życie i działalność naukowa zostaną zaprezentowane także w formie ciekawych opowieści. Na dzieci czekają też warsztaty kreatywne. W programie są jeszcze debata i koncert.

A to wszystko już w najbliższy weekend (2 i 3 grudnia) w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści przy ul. Diamentowej 8 w Czarnowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Projekt jest wspófinansowany przez Fundację PGE. Partnerami festiwalu są sołectwo Czarnów i gmina Konstancin-Jeziorna. Patronat medialny objęli „Kurier Południowy” i telewizja internatowa iTV.    

Szczegółowy program festiwalu:

Sobota 2 grudnia: 

 • 10.00–10.15 Otwarcie festiwalu i wystawy Wynalazców Niepodległej.
 • 10.15–13.00 Opowieści o znanych wynalazcach motoryzacyjnych i warsztaty kreatywne dla dzieci. 
 • 12.00–14.00 Przerwa obiadowa – możliwość zwiedzania wystawy. 
 • 14.00–17.00 Opowieści o wynalazcach kolejowych i warsztaty kreatywne dla dzieci. 
 • 18.00–19.30 Debata na temat przyszłości wynalazków i koncert wynalazców. 
 • 20.00–24.00 Noc kreatywności. 

Niedziela 3 grudnia:

 • 10.00–13.00 Opowieści o znanych wynalazcach morskich i warsztaty kreatywne dla dzieci.
 • 12.00–14.00 Przerwa obiadowa – możliwość zwiedzania wystawy. 
 • 14.00–17.00 Opowieści o wynalazcach lotniczych i warsztaty kreatywne dla dzieci.
 • 17.00–17.50 Ogłoszenie konkursu na najlepszy wynalazek uczestników festiwalu.
 • 17.15–17.30 Zamknięcie festiwalu. 
   
Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.