Gmina stawia na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży | Konstancin-Jeziorna

Gmina stawia na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży

01-07-2025

Uczniowie ze szkół podstawowych nr 3 i 5 w Konstancinie-Jeziornie wzięli udział w niecodziennej lekcji ekologii. W ramach wycieczki edukacyjnej dzieci odwiedziły siedzibę firmy Jarper, specjalizującej się w wywozie i zagospodarowaniu odpadów komunalnych.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – to stare przysłowie doskonale oddaje wagę edukacji już od najmłodszych lat. Dlatego gmina Konstancin-Jeziorna stawia na działania ekologiczne skierowane do dzieci i młodzieży. 

Lekcje ekologii w terenie

W ostatnich dniach roku szkolnego uczniowie z dwóch konstancińskich podstawówek – Trójki i Piątki – wzięli udział w lekcji ekologii w terenie. Dzieci z opiekunami odwiedzili siedzibę firmy Jarper w Kolonii Warszawskiej – specjalizującej się w wywozie i zagospodarowaniu odpadów komunalnych. Celem wycieczki edukacyjnej było nie tylko poznanie zasad prawidłowej segregacji, ale też zobaczenie, jak wygląda cały proces gospodarowania odpadami – od ich odbioru, przez przetwarzanie, aż po recykling.

Uczniowie mieli również okazję poznać zasady funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – dowiedziały się, co dzieje się z posegregowanymi frakcjami oraz jak odpady mogą zyskać „drugie życie” jako nowe produkty.

Zabawa i dyplomy

Największą atrakcją okazał się jednak... śmieciarka i możliwość wejścia do jej kabiny. Były pamiątkowe zdjęcia, szerokie uśmiechy i okrzyki zachwytu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, kolorowanki edukacyjne i słodki poczęstunek. Dzień uzupełniły zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, które pomogły utrwalić nową wiedzę w przyjazny sposób.

– Takie lekcje naprawdę zapadają dzieciom w pamięć. Praktyczna wiedza, podana w ciekawy i angażujący sposób, działa dużo lepiej niż suche definicje z podręcznika – podkreśla Agata Wilczek, zastępczyni burmistrza Konstancina-Jeziorny. – Zależy nam, by dzieci nie tylko wiedziały, czym jest ekologia, ale żeby po prostu żyły w duchu troski o środowisko. Bo gdy na własne oczy zobaczą, jak odpady zmieniają się w coś nowego, zaczynają zupełnie inaczej na nie patrzeć. A od tej zmiany myślenia już tylko krok do codziennych, dobrych nawyków – zarówno w szkole, jak i w domu.

Galeria zdjęć

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Syrena alarmowa. Wysoki słup na nim zamontowane są trzy głośniki, każdy w inną stronę. W tle chmury.

    Zawyją syreny! To będą testy systemu ostrzegania ludności

    18 grudnia na terenie powiatu piaseczyńskiego, w tym w gminie Konstancin-Jeziorna, będzie można usłyszeć syreny alarmowe. Nie ma jednak powodów do obaw. To będą tylko testy systemu ostrzegania i alarmowania ludności.
  • Pomoc psychologa

    Punkt Interwencji Kryzysowej znów działa – w nowej…

    To dobra informacja! Od grudnia mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna ponownie mają możliwość uzyskania specjalistycznego wsparcia w Punkcie Interwencji Kryzysowej. Po niemal pięciomiesięcznej przerwie placówka wznowiła działalność w nowej siedzibie przy ul. Warszawskiej 37.