Niecodzienna lekcja przyrody, czyli gwiazdy promują ekologię | Konstancin-Jeziorna

Niecodzienna lekcja przyrody, czyli gwiazdy promują ekologię

22-02-2023

Konstancińscy uczniowie wezmą udział w niecodziennej lekcji przyrody. Już 9 marca (czwartek) w Konstancińskim Domu Kultury poprowadzi ją Kuba Adamiak, dziennikarz i prezenter radiowy. Będzie ekologicznie i muzycznie, bo na scenie wystąpi też gwiazda młodego pokolenia – Saszan, wokalistka i influencerka. Początek o godz. 12.00.

To już czwarta odsłona wyjątkowego projektu edukacyjno-ekologicznego realizowanego przez Organizację Odzysku Electro-System, a którego partnerem jest gmina Konstancin-Jeziorna. Zakłada on przeprowadzenie w całej Polsce 10 eventów przybliżających problematykę dbania o środowisko w kontekście szczególnego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Wydarzenie już 9 marca (czwartek) zawita do naszego miasta.

Lekcja przyrody

Nie w szkole, jak zazwyczaj, a w Konstancińskim Domu Kultury odbędzie się niecodzienna lekcja przyrody dla uczniów klas 5–7 gminnych szkół podstawowych (początek o godz. 12.00). Poprowadzi ją młody dziennikarz i prezenter radiowy Kuba Adamiak, jeden z ambasadorów projektu. Wszystko po to, aby propagować wśród dzieci i młodzieży dbanie o środowisko naturalne. Podczas zajęć uczniowie m.in. wezmą udział w ekoquizie z atrakcyjnymi nagrodami. W planach jest także konkurs polegający na zbiórce drobnych elektrośmieci: zepsutych telefonów komórkowych, tabletów, słuchawek, kabli, kalkulatorów, niedziałających pilotów do telewizorów, myszek komputerowych, starych walkmanów, discmanów, odtwarzaczy mp3, zużytych baterii czy latarek. Wydarzenie zakończy koncert Saszan – wokalistki i influencerki, ambasadorki akcji.

Wielki finał

To już tradycja, że projekt edukacyjny zostanie podsumowany na wielkim finale, który odbędzie się w trzecim tygodniu września, przy okazji międzynarodowej kampanii „Clean Up The World”, czyli popularnego Sprzątania Świata. I tym razem gospodarzem imprezy będzie warszawski „zielony” Żoliborzu, a całość relacjonowana będzie w mediach ogólnopolskich. W programie wydarzenia zaplanowano m.in. panel dyskusyjny z ekspertami i ekologami, którzy już teraz biją na alarm, a w czasie finału połączą siły dla dobra Ziemi. Na scenie pojawią się ambasadorzy projektu i gwiazdy muzyczne. Do Warszawy przyjadą też dzieci i młodzież z całej Polski, a ekipa, która będzie miała na swoim koncie najwięcej zebranych drobnych elektroodpadów, otrzyma nagrodę rzeczową.

Każdy może działać

Przy okazji Organizacja Odzysku Electro-System przypomina, że każdy z nas może w łatwy sposób ograniczyć negatywny wpływ elektroodpadów na środowisko. Dzięki projektowi decydujesz.pl, realizowanemu przez firmę Remondis, można zamówić odbiór starej lodówki, zmywarki, pralki, kuchenki czy zamrażalki bezpośrednio z domu, i to zupełnie za darmo. Wystarczy wypełnić formularz na stronie: www.decydujesz.pl, zadzwonić pod numer telefonu: 32 737 85 87 lub wysłać maila na adres: decydujeszatremondis [dot] pl.

Ponadto niemal w każdej polskiej gminie działa też Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK, do którego wszelkie elektroodpady można dostarczyć we własnym zakresie. W gminie Konstancin-Jeziorna mieści się on przy ul. Mirkowskiej 43C i czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–18.00.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

    Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

    Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
  • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

    Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

    W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.