Wspólnie świętujmy niepodległość! Program gminnych obchodów | Konstancin-Jeziorna

Wspólnie świętujmy niepodległość! Program gminnych obchodów

31-10-2022

11 listopada znów będziemy wspólnie świętować. Program gminnych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obfituje w liczne atrakcje. Będzie m.in. bieg ulicami miasta, marsz niepodległościowy ze 100-metrową flagą, piknik, a na koniec koncert pieśni patriotycznych. Zapraszamy.

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 r. Tamtego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Niemcy podpisały zawieszenie broni. Polska wróciła na mapę świata. Rozpoczęła się historia II Rzeczypospolitej. Do wspólnego świętowania 104.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy zarówno mieszkańców, jak i wszystkich odwiedzających naszą gminę. Przewidziano mnóstwo atrakcji.

Msza św. i kwiaty w miejscach pamięci

Niepodległościowe uroczystości zainauguruje msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Piłsudskiego 54 w Konstancinie-Jeziornie. Po nabożeństwie władze gminy oraz jej mieszkańcy tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci:

 • godz. 11.15 pomnik ofiar katyńskich (al. Miłośników Konstancina);
 • godz. 11.30 pomnik żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie św. Jana Pawła II);
 • godz. 11.45 pomnik obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921 (ul. Warszawska 23) – tutaj zostanie także oczytany apel poległych.

31. Bieg Niepodległości

Punktualnie o godz. 12.30 sprzed Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 wystartuje 31. Bieg Niepodległości. Zawodnicy będą mieli do pokonania ponad dwukilometrową trasę, z metą w Parku Zdrojowym (w pobliżu tężni solankowej). Zapisy w dniu biegu w godz. 10.00–12.00 w biurze zawodów zlokalizowanym na placu przed ratuszem. Na najszybszych czekają nagrody, a na wszystkim – pamiątkowe medale.

Marsz i piknik

Około godz. 12.35 zapraszamy natomiast do udziału w Marszu Niepodległości. Jego uczestnicy, prowadzeni prze ułanów i orkiestrę dętą, będą nieśli ze sobą 100-metrową flagę, i przejdą ulicami: Piaseczyńską, Warszawską i Józefa Piłsudskiego, aż do Parku Zdrojowego. Tam o godz. 13.30 rozpocznie się piknik niepodległościowy. Na placu przed Konstancińskim Domem Kultury stanie biało-czerwony obóz harcerski „Uroczyska” Konstancin, a w nim: kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, konkurs rysunkowy, rozgrywki gier planszowych i warsztaty biało-czerwonych serc. Będzie też gra terenowa, a w altanie z pieśniami patriotycznymi i żołnierskimi wystąpi Zawodowa Orkiestra Wiatrowa z Piaseczna. Na dzieci i młodzież czekają także biegi na dystansach – 100 m, 200 m, 400 m i 800 m. Nie zabraknie również pokazu jazdy konnej (park Ikara) oraz przejażdżek na kucyku. Z kolei OSP Jeziorna zaprezentuje swój wóz i sprzęt pożarniczy. A do tego darmowa grochówka (od godz. 13.30) i stoiska handlowe.

Koncert na zakończenie

Wspólne świętowanie zakończy koncert „Wolna i Niepodległa”, który o godz. 17.00 rozpocznie się w sali widowiskowej Konstancińskiego Domu Kultury. Będzie to muzyczna opowieść o niełatwej historii Polski, zwieńczonej upragnioną niepodległością. Publiczność usłyszy znane pieśni patriotyczne z różnych okresów drogi naszego kraju do wolności, m.in. „Warszawianka”, „Szara Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz Pierwszej Brygady” oraz „Przybyli ułani”. Wystąpią śpiewacy klasyczni: sopranistka Ewelina Chrobak-Hańska (Opera Krakowska i Teatr Roma w Warszawie), bas Ryszard Morka – bas (Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie) oraz baryton Michał Muskat (Teatr na Targówku i Teatr Rampa w Warszawie). Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki – do odbioru w kasie KDK w dniu wydarzenia od godz. 12.00.

 

Plakat promujący obchody 11 listopada. treść jest w artykule.

 

 

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • Cztery kobiety i jeden mężczyzna ćwiczą na karimatach w sali gimnastycznej.

  Coraz mniej czasu na złożenie ofert w konkursie dla NGO

  Organizacje pozarządowe i uprawnione podmioty mają coraz mniej czasu na złożenie swoich ofert w ogłoszonym przez gminę Konstancin-Jeziorna konkursie na realizacje zadań publicznych. Nabór prowadzony jest do 17 lutego (do godz. 13.00), a łączna pula środków do podziału to 131,7 tys. zł.
 • Bydynek, przed nim stoi zaparkowany samochód policyjny.

  Nowe godziny otwarcia Komisariatu Policji

  Zostały zmienione godziny pracy Komisariatu Policji w Konstancinie-Jeziornie. Od czwartku (10 lutego) czynny będzie w godz. 8.00–20.00. Po godz. 20.00 do dyspozycji mieszkańców pozostaje całodobowy numer telefonu 22 754 00 71.