Zapraszamy na imieniny Konstancji, będzie się działo | Konstancin-Jeziorna

Zapraszamy na imieniny Konstancji, będzie się działo

17-02-2023

W najbliższy weekend (18 i 19 lutego) zapraszamy do Konstancińskiego Domu Kultury na huczne obchody imienin hr. Konstancji Skórzewskiej z Potulickich, matki założyciela Konstancina hr. Witolda Skórzewskiego. W programie wiele atrakcji, m.in. warsztaty, spotkania i koncert. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Wszystko zaczęło się 126 lat temu. W 1897 r. hr. Witold Skórzewski, działając z polecenia swojej matki Konstancji z Potulickich Skórzewskiej, zajął się spadkiem po jej siostrze – Marii Grzymała-Potulickiej, właścicielce dóbr oborskich i wraz z hr. Władysławem Mielżyńskim przystąpili do tworzenia zupełnie nowej miejscowości, którą nazwał na cześć swojej rodzicielki. Taki właśnie był początek Konstancina. Na cześć patronki miasta w lutym w Konstancinie-Jeziornie świętuje się „Imieniny Konstancji”. W tegorocznym programie wydarzenia, jak zwykle, znalazło się wiele atrakcji nawiązujących do czasów powstania letniska, wśród których z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli.

Warsztaty

Już w sobotę (18 lutego) o godz. 15.00 zapraszamy do Konstancińskiego Domu Kultury na lekcję szydełkowania oraz rodzinne warsztaty wykonywania biżuterii retro. Każdy duży i mały uczestnik będzie mógł nauczyć się jak wykonać bransoletkę, mitenkę, albo ozdobny koronkowy gotycki chokers, a także naszyjniki czy bransolety nawiązujące jeszcze do czasów starożytnego Egiptu i Grecji. Natomiast w niedzielę (19 lutego) od godz. 14.00 odbędą się rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których na kartkach papieru uczestnicy będą mogli stworzyć własne i niepowtarzalne stroje z czasów Konstancji Skórzewskiej.

Spotkania autorskie

Imieniny Konstancji to także okazja do poznania historii naszego miasta. W sobotę (18 lutego) o godz. 17.00 o swojej książce pt. „Wesele Marii Skórzewskiej z Michałem Ogińskim w świetle listu Marii Grzymała-Potulickiej z 1876 roku” opowie prof. dr. hab. Ryszarda Nowicki. Natomiast w niedzielę o godz. 16.00 z czytelnikami spotka się Małgorzata Niezabitowska, która opowie o powieści pt. „Światłość i mrok”.

Na zakończenie koncert

Świętowanie zakończy koncert Katarzyny Dąbrowskiej pt. „Kameralnie”. Podczas recitalu będzie można usłyszeć m.in. utwory Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, a także piosenki znane z repertuaru Danuty Rinn, Kaliny Jędrusik czy Czesława Niemena. Niestety na koncert nie ma już wejściówek. Na pozostałe spotkania i warsztaty są jeszcze wolne miejsca. Wstęp jest bezpłatny. Zapisy w kasie KDK, pod nr. tel.: 22 484 20 20 lub mailowo wysyłając wiadomość na adres: biuroathugonowka [dot] pl. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: hugonowka.pl.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Ogród, na trawie stoją sztalugi drewniane a na nich obrazy. W tle widać ludzi i wysokie drzewa.

    Festiwal Otwarte Ogrody już po raz 17., zgłoszenia do końca…

    Znamy już termin tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14–15 września. A my już dzisiaj zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć bramy swoich gościnnych ogrodów. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca.
  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Alert obowiązuje w poniedziałek (20 maja) od godz. 15.00 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.