Zapraszamy na konstancińską Noc Muzeów 2024 | Konstancin-Jeziorna

Zapraszamy na konstancińską Noc Muzeów 2024

16-05-2024
Villa la Fleur – Muzeum École de Paris, fot. A. Piętka

To jedyna taka noc w roku. Już w sobotę (18 maja) na mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna oraz turystów czeka niezapomniana podróż przez historię, sztukę i kulturę. Swoje drzwi dla odwiedzających otworzą m.in. Konstanciński Dom Kultury, Muzeum Wycinanki, Villa la Fleur i Muzeum Papiernictwa. Zapraszamy.  

Noc Muzeów to coroczna akcja, podczas której instytucje kultury, ale nie tylko, w godzinach wieczornych i nocnych szeroko otwierają drzwi dla zwiedzających. Wydarzenie na stałe zagościło w kalendarzu konstancińskich imprez. W tym roku w swoje mury zapraszają m.in. Konstanciński Dom Kultury, Muzeum Wycinanki, Villa la Fleur – Muzeum École de Paris oraz Muzeum Papiernictwa. A to wszystko już w najbliższą sobotę (18 maja br.).

Hugonówka i Muzeum Wycinanki

Konstanciński Dom Kultury (ul. Mostowa 15) proponuje wystawę prac Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa. Artysta zajmował się rysunkiem i malarstwem, tworzył kolaże, asamblaże i obiekty kinetyczne, projektował wnętrza oraz zajmował się architekturą. Na wystawie będzie można zobaczyć ok. 60 jego prac. Tego dnia wystawa będzie otwarte w godz. 12.00–22.00. Z kolei Muzeum Wycinanki (ul. A. Walentynowicz 18) zaprasza na swoją stałą ekspozycję. Muzeum otwarte będzie w godz. 18.00–1.00. Wstęp wolny.

Villa la Fleur

Villa la Fleur – Muzeum École de Paris z okazji Nocy Muzeów 2024 zaprasza na czasoprzestrzenną podróż z Tamarą Łempicką, która przeniesie nas w magiczny Paryż szalonych lat 20. Wyprawa rozpocznie się od Montmarte’u z dziełami Suzanne Valadon i znakomitego Maurice’a Utrillo. Pośród kawiarenek Mantparnasse’u spotkamy m.in. Amedeo Modiglianiego, Chaima Soutine’a, Tsuguharu Foujitę i Fernanda Legera. W muzealnym ogrodzie można będzie zobaczyć m.in. rzeźby Bolesława Biegasa. Tego dnia muzeum otwarte będzie w godz.14.00–22.00. O godz. 17.00 zaplanowano oprowadzanie po ogrodzie oraz w godz.18.00–20.00 – po stałej kolekcji. Wstęp wolny.

Muzeum Papiernictwa

Z kolei firma Arche w sobotę (18 maja) zainauguruje cykl wydarzeń pt. „Królewska Papiernia Kulturalnie”, w ramach których będą organizowane codwutygodniowe spotkania z historią i muzyką. W programie pierwszego spotkania znalazło się m.in. zwiedzanie dawnego Muzeum Papiernictwa (godz. 16.00, obowiązuje darmowa rejestracja: tiny.cc/KrolewskaPapiernia) oraz koncert wokalistki Zagi (godz. 18.00). Wstęp oczywiście wolny. Kolejne wydarzenia planowane są w dniach: 1, 15 i 29 czerwca br. oraz 13 i 27 lipca br. A to wszystko w dawnej Królewskiej Fabryce Papieru przy ul. Mirkowskiej 45. 

Ogród Botaniczny w Powsinie

Bogaty program na tegoroczną Noc Muzeów 2024 proponuje również po sąsiedzku Ogród Botaniczny w Powsinie i zaprasza w sobotę na spacery z przewodnikiem (godz. 20.00, godz. 21.00 i godz. 22.00 – zbiórka przed szklarnią). Każdy spacer zwieńczony będzie pokazem ognia. W programie zaplanowano również bomby kwietne (w godz. 19.00– 21.00). 18 maja ogród będzie otwarty w godz. 20.00–23.00. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: ogrod-powsin.pl.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska