Zwiedzanie i wystawa, czyli konstancińska Noc Muzeów 2023 | Konstancin-Jeziorna

Zwiedzanie i wystawa, czyli konstancińska Noc Muzeów 2023

12-05-2023

Noc Muzeów znów zawita do Konstancina-Jeziorny. W najbliższą sobotę (13 maja), w ramach wydarzenia, swoje podwoje dla zwiedzających otwierają Konstanciński Dom Kultury, Muzeum Wycinanki i Muzeum Villa la Fleur. Czekają m.in. zwiedzanie wystawy z kuratorem, pokaz filmowy i warsztaty wycinankarskie. Wstęp bezpłatny.

Noc Muzeów to coroczna akcja, podczas której instytucje kultury, ale nie tylko, otwierają w godzinach wieczornych i nocnych swoje podwoje dla odwiedzających. Wydarzenie na stałe wpisało się już do kalendarza imprez naszej gminy. W tym roku odbędzie się ona w najbliższą sobotę (13 maja). Na uczestników czekają liczne atrakcje i niespodzianki.

Zwiedzanie i konkurs

Konstanciński Dom Kultury (ul. Mostowa 15) proponuje wystawę malarstwa polsko-brytyjskiej artystki Marty Czok pt. „O nas”. O godz. 20.00 przewidziane jest oprowadzanie kuratorskie w towarzystwie Henryki Milczanowskiej. Nocy Muzeów towarzyszyć będzie konkurs z nagrodami – wystarczy zrobić sobie selfie z obrazem „Efekt Clooneya”, który znajdziecie na wystawie, i zamieścić fotkę w wydarzeniu na profilu Facebook KDK. W programie wydarzenia są także pokazy pokazy filmu dokumentalnego „O Marcie, która jest Polką” w reżyserii Jolanty Roman-Stefanowskiej. To wszystko w godz. 19.00–0.00. Z kolei Muzeum Wycinanki (ul. A. Walentynowicz 18) zaprasza w godz. 19.00–21.30 na warsztaty wycinankarskie. Wstęp wolny.

Do północy w Paryżu

W sobotę, w ramach Nocy Muzeów, swoje podwoje dla zwiedzających po raz drugi otworzy Muzeum Villa la Fleur. Tego dnia, w godz. 19.00–0.00. Mistrzowie Szkoły Paryskiej przeniosą nas w dwudziestolecie międzywojenne Paryża – na Montparnasse. Znakomici twórcy – Mojżesz Kisling, Henri Hayden i Louis Marcoussis – zapoznają wszystkich ze swoimi przyjaciółmi: Amedeo Modiglianim, Chaimem Soutinem czy Fernandem Légerem. Z kolei słynna modelka Kiki de Monptarnasse wprowadzi w świat malarski Tsuguharu Foujity i Maurycego Mendjizky’ego. Będzie można też zobaczyć dzieła genialnych Polek, m.in. Tamary Łempickiej i Alicji Halickiej, które podbijały międzywojenny Paryż. Przewidziane są również oprowadzania kuratorskie. Wstęp wolny.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek