Kolejna wymiana uczniowska, tym razem z Pisogne | Konstancin-Jeziorna

Kolejna wymiana uczniowska, tym razem z Pisogne

23-10-2023

Od 20 do 25 października, po raz kolejny w ramach polsko-włoskiej wymiany młodzieży, w Konstancinie-Jeziornie gości grupa uczniów z partnerskiego miasta Pisogne. W poniedziałek (23 października) młodzież odwiedziła ratusz i spotkała się z Dariuszem Zielińskim, drugim zastępcą burmistrza.

Naszą gminę z rewizytą w piątek (20 października) odwiedziło 14 uczniów i 2 nauczycieli z Istituto Comprensivo „Ten. Giovanni Corna Pellegrini” w Pisogne. 

Ciekawy program

Włoską młodzież w swoich domach goszczą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie, która od lat prowadzi wymianę międzyszkolną z placówką w Pisogne. Dzieci miały już okazję wziąć udział w warsztatach w Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie i odwiedzić Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie brali udział w warsztatach historycznych. Zobaczyli też Stare Miasto w Warszawie oraz Łazienki Królewskie. Dzieci chętnie spędzają czas z polskimi rodzinami, które m.in. zorganizowały dla nich jesienne ognisko integracyjne. Przed nimi jeszcze wyjazd do Lublina oraz wizyta m.in. w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Wizyta w ratuszu

W poniedziałek (23 października) uczniowie z Pisogne oraz ich konstancińscy koledzy mieli okazję odwiedzić Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz spotkać się z Dariuszem Zielińskim, drugim zastępcą burmistrza, który m.in. opowiedział im o jedynym uzdrowisku na Mazowszu, a także podkreślił jak ważny wymiar integracyjny i edukacyjny mają tego typu spotkania. – To doskonała okazja by nie tylko szlifować swoje umiejętności językowe, ale też poznawać kulturę drugiego kraju i zawierać przyjaźnie – mówił Dariusz Zieliński. Na zakończenie spotkania goście otrzymali upominki przygotowane przez Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej magistratu. Uczniowie z Pisogne do swoich domów wrócą 25 października.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

 • droga, po bokach widać trawę i drzewa

  Z powiatu do gminy – trzy odcinki dróg zmieniły zarządcę

  Gminna sieć dróg zwiększyła się o blisko 6 kilometrów. To efekt decyzji Rady Powiatu Piaseczyńskiego, która przekazała w zarządzanie konstancińskiemu samorządowi odcinki ulic w Kawęczynie, Gassach i Oborach. Teraz gmina będzie odpowiedzialna m.in. za ich stan techniczny i utrzymanie.
 • z lewej strony herb gminy: tarcza herbowa jest biała. Widnieje na niej drzewo – dąb – z brązowym korzeniem i pniem oraz zieloną koroną. Pod drzewem znajduje się pięć błękitnych fal symbolizujących rzekę Jeziorkę. z prawej strony napis Budżet partycypacyjny Gminy Konstancin-Jeziorna 2022, Ty decydujewsz!

  Budżet partycypacyjny 2025 czas start – można już składać…

  Wystartował Budżet Partycypacyjny Gminy Konstancin-Jeziorna 2025. Na realizację pomysłów mieszkanek i mieszkańców jest 800 tys. zł, w tym 600 tys. zł na zadania inwestycyjno-remontowe i 200 tys. na pozostałe. Projekty można zgłaszać do 5 czerwca br.
 • Nowa siedziba ZGK

  Zakład Gospodarki Komunalnej przeprowadza się do nowej…

  Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie powraca na ul. Warecką 22. Od najbliższego poniedziałku (27 maja br.) mieszkańcy będą obsługiwani już w nowej siedzibie. Wcześniej, w piątek (24 maja), planowana jest przeprowadzka. Tego dnia zakład będzie zamknięty dla interesantów.
 • Sala posiedzeń, około 20 osób siedzi przy stołach, na ścianie wisi ekran projekcyjny

  Radni wybrali przewodniczących stałych i doraźnej komisji

  Znamy już nazwiska przewodniczących komisji stałych i doraźnej Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. W siedmiu pracami kierować będą radni Koalicji Obywatelskiej, a w jednej – komitetu Współpraca Ponad Podziałami. Decyzje zapadły na posiedzeniu, które odbyło się w poniedziałek (20 maja br.).