Czynny żal pozwoli uniknąć kary za niezłożenie deklaracji | Konstancin-Jeziorna

Czynny żal pozwoli uniknąć kary za niezłożenie deklaracji

12-07-2022

Z końcem czerwca minął termin składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Niestety nie wszyscy mieszkańcy wywiązali się z tego obowiązku. Teraz mogą posypać się kary, chyba że wymagane informacje przekażemy do urzędu w ramach tzw. czynnego żalu.

Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel lub zarządca budynku był zobowiązany złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (termin ten dotyczył instalacji istniejących przed 1 lipca 2021 r.). W gminie Konstancin-Jeziorna z tego obowiązku wywiązało się 6 852 osób, na 9 427 adresowych podlegających ustawie (stan na 12 lipca) – to zaledwie 40 proc. wszystkich budynków mieszkalnych.

Złóż deklaracje jak najszybciej

Mieszkańcom, którzy nie wywiązali się z terminowego wpisu do rejestru CEEB grozi grzywna, wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń, nawet do 5 tys. zł. Można jej jednak uniknąć. Trzeba tylko złożyć w urzędzie tzw. czynny żal oraz wypełnić deklarację – warunkiem jest tu jednak zrobienie tego zanim organ wykonawczy, w tym wypadku burmistrz, dowie się, że nie dopełniliśmy ustawowego obowiązku. Nie będzie to już jednak możliwe jeśli do naszych drzwi zapuka kontrola lub urzędnicy wyślą wezwanie w sprawie braku deklaracji. 

W urzędzie lub przez internet

Deklarację do CEEB można złożyć zarówno online (na stronie: ceeb.gov.pl), jak i w konstancińskim magistracie. Biuro Obsługi Mieszkańca czynne jest od poniedziałku do piątku w  godz. 9.00–15.00.
 

Autor
Grzegorz Skorupski