Nadleśnictwo zachęca do udziału w akcji sprzątania lasu | Konstancin-Jeziorna

Nadleśnictwo zachęca do udziału w akcji sprzątania lasu

21-06-2022

W najbliższą środę (22 czerwca) nadleśnictwo Chojnów organizuje akcję sprzątania lasu. Zbiórka o godz. 9.30 na rogu ul. Akacjowej i ul. Leśnej w Zalesiu Górnym. Każdy uczestnik otrzyma worki oraz rękawice, a po zakończeniu pracy nadleśnictwo odbierze zebrane śmieci.

Śmieci w lasach to niestety wciąż powszechny problem, nie tylko szpecą naturalny krajobraz, ale stanowią także realne zagrożenie dla zwierząt. Są pułapką dla owadów oraz najmniejszych mieszkańców lasów, do której wabią ich resztki pożywienia czy napojów. Do tego butelki i potłuczone szkło w słoneczne i suche dni mogą być przyczyną pożaru.

Akcja z rodowodem

Sprzątanie lasów nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r. – w Polsce odbywa się ona od 1994 r. Niestety mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wyrzucanie odpadów do lasów to wciąż aktualny problem. Obok drobnych śmieci zostawianych przez uczestników wycieczek czy grzybiarzy, leśnicy wciąż znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD. Co roku z polskich lasów wywozi się średnio 110 tys. m sześć. śmieci, a koszt takich działań to kilkanaście milionów złotych.

Ważna inicjatywa

Dlatego każda pomoc w utrzymaniu lasów w czystości się liczy. Co roku do sprzątania zgłaszają się tysiące ochotników, ale potrzeby są znacznie większe niż możliwości uczestników akcji. W tym roku sprzątanie lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach w Polsce, w tym w Chojnowskim Parku Krajobrazowym. Chętnych zapraszamy już w środę (22 czerwca) do Zalesia Górnego – zbiórka o godz. 9.30 na rogu ul. Akacjowej i ul. Leśnej. Organizator zapewnia dla wszystkich worki oraz rękawice, a po zakończeniu akcji odbierze zebrane śmieci.

Autor
Grzegorz Skorupski

Najnowsze aktualności

 • Plakat promujący Dzień Strażaka

  Już 26 maja Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew

  Parada strażacka z orkiestrami dętymi i mażoretkami, koncert w amfiteatrze, spektakl dla dzieci, piknik rodzinny z licznymi atrakcjami oraz kiermasz – tak gmina Konstancin-Jeziorna będzie świętować Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew. Zapraszamy już 26 maja do Parku Zdrojowego.
 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w piątek (24 maja) od godz. 14.00 do godz. 23.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Plac z kostki brukowej, na którym rozstawione jest przenośne miasteczko, służące do egzaminowania dzieci na kartę rowerową. Stoją znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, przejazd kolejowy. Troje dzieci – rowerzystów właśnie przez nie przejeżdża.

  Parking przy magistracie będzie czasowo wyłączony z…

  Od piątku (24 maja) – od godz. 16.30 – do soboty (25 maja) – do godz. 20.00 – nie będzie można korzystać z parkingu przy ul. Józefa Hlebowicza, na tyłach konstancińskiego magistratu. Ma to związek z organizacją w tym miejscu praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Przepraszamy za utrudnienia.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.