Złóż deklarację o sposobie ogrzewania budynku | Konstancin-Jeziorna

Złóż deklarację o sposobie ogrzewania budynku

20-06-2022

Ważne! 30 czerwca 2022 r. mija termin na złożenie deklaracji o sposobie ogrzewania budynku. Do tej pory w naszej gminie zrobiło to zaledwie 2300 punktów adresowych z 9427 zobowiązanych do tego ustawą. To niewiele ponad 24 proc., a za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma pomóc w likwidacji głównej przyczyny zanieczyszczenia powietrza w Polsce, którą jest emisja pyłów i gazów z pozaklasowych źródeł ciepła. Każdy właściciel lub zarządca budynku – zarówno mieszkalnego, jak i usługowego – musi złożyć do CEEB, deklarację o źródłach jego ogrzewania i spalania paliw. Do rejestru trzeba zgłosić zarówno tzw. kopciuchy, jak i wszystkie inne piece i kotły, w  tym: gazowe, węglowe, kominki, pompy ciepła czy ogrzewanie z sieci. Przepis ten obowiązuje od 1 lipca 2021 r.

Przez Internet lub w urzędzie

Deklaracje można składać przez Internet – za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu na stronie zone.gunb.gov.pl – lub w formie papierowej bezpośrednio w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (ul. Piaseczyńska 77). Właściciel nowo wybudowanego budynku ma na to 14 dni, natomiast właściciel obiektu już istniejącego – 12 miesięcy, czyli do 30 czerwca 2022 r. Przekazanie danych do CEEB jest obowiązkowe. Do tej pory w naszej gminie zrobiło to zaledwie 2300 punktów adresowych z 9427 zobowiązanych do tego ustawą. To niewiele ponad 24 proc., a za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

Więcej informacji

Wszystkie regulacje dotyczące CEEB zostały sformułowane i zdefiniowane w ustawie z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554). Więcej informacji można znaleźć na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
 

Autor
Grzegorz Skorupski