W Konstancinie-Jeziornie gościła delegacja z włoskiego Pisogne | Konstancin-Jeziorna

W Konstancinie-Jeziornie gościła delegacja z włoskiego Pisogne

12-09-2023

Od 7 do 10 września w Konstancinie-Jeziornie gościła delegacja z włoskiego miasta partnerskiego Pisogne, z burmistrzem Federikiem Lainim na czele. Towarzyszyła jej orkiestra Banda Musicale Cittadina di Pisogne, która wystąpiła przed konstancińską publicznością. Wizyta samorządowców była okazją do rozmów o dalszych kierunkach współpracy.

Włoska delegacja oraz orkiestra przyjechała do Konstancina-Jeziorny na zaproszenie burmistrza Kazimierza Jańczuka. Program wizyty zagranicznych gości obfitował w szereg spotkań, ale nie zabrakło też chwili na zwiedzanie i odpoczynek.

Bogaty program

Delegacja z Pisogne liczyła pięć osób. Konstancin-Jeziornę odwiedzili: burmistrz – Federico Laini, jego zastępczyni – Claudia Zanardini, sekretarz – Laura Cortesi, członek komitetu ds. współpracy partnerskiej – Pier Matteo Bertolini oraz Matteo Domeneghini – przedstawiciel rady miejskiej. Podczas krótkiego pobytu Włosi m.in. zwiedzili Konstancin-Jeziornę i Warszawę. Wizytowali także Szkołę Podstawową nr 4 w Słomczynie i Muzeum Wycinanki, a w ramach 16. Festiwalu Otwarte Ogrody delegacja zawitała do harcerskiego ogrodu Uroczyska Konstancin i Muzeum Villa la Fleur. Z kolei w Cieciszewie odwiedzili Tęczową Pasiekę i ogród „Nadwiślańskie Urzecze”. Równie ciekawy był program pobytu 18-osobowej orkiestry Banda Musicale Cittadina di Pisogne. Muzycy zwiedzili m.in. Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta oraz ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Była też okazja, by zażyć inhalacji w tężni solankowej.

Przed publicznością

Zespół dwukrotnie wystąpił też przed konstancińską publicznością – 8 września w altanie przy Konstancińskim Domu Kultury zabrzmiały marsze, a 9 września w amfiteatrze – muzyka filmowa i rozrywkowa. W sobotnim koncercie, kończącym letni sezon artystyczny, uczestniczyła także oficjalna delegacja z Pisogne oraz władze gminy Konstancin-Jeziorna. Występ orkiestry rozpoczął się miłym akcentem – odegraniem hymnów państwowy Włoch i Polski. Następnie burmistrz Kazimierz Jańczuk przekazał na ręce Federico Lainiego symboliczny upominek – wycinankę wykonaną przez lokalną artystkę. Dzień później, po długim i serdecznym pożegnaniu, goście z Włoch wrócili do swojego kraju. 

Dalsza współpraca

Wizyta delegacji z Pisogne była okazją do rozmów dotyczących wspólnych przedsięwzięć, wymiany doświadczeń i nowych inspiracji. Włodarze obu miast zgodnie zapewnili także o woli dalszej współpracy, dostrzegając przy tym potrzebę integracji wspólnych działań.

Galeria zdjęć

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

 • Plakat promujący Dzień Strażaka

  Już 26 maja Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew

  Parada strażacka z orkiestrami dętymi i mażoretkami, koncert w amfiteatrze, spektakl dla dzieci, piknik rodzinny z licznymi atrakcjami oraz kiermasz – tak gmina Konstancin-Jeziorna będzie świętować Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew. Zapraszamy już 26 maja do Parku Zdrojowego.
 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w piątek (24 maja) od godz. 14.00 do godz. 23.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Plac z kostki brukowej, na którym rozstawione jest przenośne miasteczko, służące do egzaminowania dzieci na kartę rowerową. Stoją znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, przejazd kolejowy. Troje dzieci – rowerzystów właśnie przez nie przejeżdża.

  Parking przy magistracie będzie czasowo wyłączony z…

  Od piątku (24 maja) – od godz. 16.30 – do soboty (25 maja) – do godz. 20.00 – nie będzie można korzystać z parkingu przy ul. Józefa Hlebowicza, na tyłach konstancińskiego magistratu. Ma to związek z organizacją w tym miejscu praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Przepraszamy za utrudnienia.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.