Z powiatu do gminy – trzy odcinki dróg zmieniły zarządcę | Konstancin-Jeziorna

Z powiatu do gminy – trzy odcinki dróg zmieniły zarządcę

22-05-2024

Gminna sieć dróg zwiększyła się o blisko 6 kilometrów. To efekt decyzji Rady Powiatu Piaseczyńskiego, która przekazała w zarządzanie konstancińskiemu samorządowi odcinki ulic w Kawęczynie, Gassach i Oborach. Teraz gmina będzie odpowiedzialna m.in. za ich stan techniczny, utrzymanie i ewentualną przebudowę oraz rozbudowę.

Zmiany w sieci dróg gminnych i powiatowych zostały wprowadzone na mocy ustawy o drogach publicznych, która umożliwia ich kaskadowe przekazywanie zarządcom. Zgodnie z przepisami droga krajowa, zastąpiona nowo wybudowanym odcinkiem, jest z automatu zaliczona do kategorii drogi wojewódzkiej. Jednocześnie sejmik województwa może podjąć uchwałę o pozbawieniu kategorii drogi wojewódzkiej „o proporcjonalnej długości” i przekazaniu go do powiatu. Z kolei rada powiatu ma prawo podjąć analogiczną uchwałę o pozbawieniu kategorii drogi powiatowej, która staje się drogą gminą. 

Trzy odcinki

Taki właśnie dokument w kwietniu przyjęła Rada Powiatu Piaseczyńskiego. W konsekwencji tego gmina Konstancin-Jeziorna z dniem 6 maja br. otrzymała w zarządzanie następujące odcinki dróg:

 • od Kawęczyna w kierunku Baniochy w gminie Góra Kalwaria; 
 • w Gassach – na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 2806W do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 712; 
 • w Oborach – na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 724 przez ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do skrzyżowania z drogą powiatową nr 2806W (ul. Literatów). 

Drogi w liczbach

Gminna sieć dróg zwiększyła się łącznie o 5,6 km i liczy obecnie ponad 150 km, z czego blisko 60 km to drogi gruntowe. Konstanciński samorząd odpowiedzialny jest m.in. za ich stan techniczny, utrzymanie i ewentualną przebudowę oraz rozbudowę.
 

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Sala pełna dzieci

  Są wolne miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

  W gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych są jeszcze wolne miejsca. Dziewięć placówek, po dwóch etapach rekrutacji, może przyjąć łącznie 63 dzieci, również te spoza gminy Konstancin-Jeziorna. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy jednostek oświatowych.
 • Droga gruntowa jest równana

  Trwa równanie dróg gruntowych na terenie gminy

  Gmina Konstancin-Jeziorna sukcesywnie naprawia nierówności na swoich drogach gruntowych. W najbliższych dniach równiarka pojawi się na kolejnych ulicach. Będą to: Cedrowa, Akacjowa, Jaśminowa i Bukowa w Konstancinie-Jeziornie oraz Zawiejska w Borowinie.