Za nami przedostatni wakacyjny spacer z przewodnikiem | Konstancin-Jeziorna

Za nami przedostatni wakacyjny spacer z przewodnikiem

07-08-2023

Wakacyjne spacery z przewodnikiem niezmiennie cieszą się powodzeniem wśród turystów oraz mieszkańców gminy. W minioną niedzielę (6 sierpnia) w wyprawie po Konstancinie-Jeziornie szlakiem Stefana Żeromskiego i sławnych rodów wzięło udział ponad 40 osób. Na ostatni spacer zapraszamy 20 sierpnia.

Wakacyjne spacery, organizowane przez konstanciński magistrat, to doskonała okazja, by połączyć przyjemne z pożytecznym i w miłym towarzystwie pogłębić swoją wiedzę na temat historii naszej gminy.

Śladami wielkich rodów

W minioną niedzielę (6 sierpnia) mieszkańców i turystów po Konstancinie-Jeziornie, szlakiem Stefana Żeromskiego i sławnych rodów, oprowadzała Elżbieta Rydel-Piskorska, instruktorka krajoznawstwa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Uczestnicy mogli podziwiać konstancińskie wille i poznać historie ich dawnych mieszkańców – przedstawicieli znanych warszawskich rodów. Na trasie wyprawy znalazły się m.in. wille – Szwajcarka, której właścicielem był ród Dąmbskich; Dworek w Lesie, należący niegdyś do rodziny Wedlów oraz Izyhala i Muszka rodu Paschalskich. Oczywiście nie mogło też zabraknąć willi Świt, która należała do rodziny Żeromskich. W spacerze wzięło udział ponad 40 osób.

Kolejny spacer

Po raz ostatni na wakacyjny spacer będzie można się wybrać 20 sierpnia. Tym razem szlakiem artystów dawnego Konstancina. Elżbieta Rydel-Piskorska opowie i pokarze miejsca, w których bywali znani przedwojenni malarze, rzeźbiarze i pisarze, m.in. Józef Pankiewicz, Monika Żeromska, Józef Gabowicz, Zdzisław Jasiński czy Adam Styka. Bezpłatny spacer wyruszy o godz. 11.00 sprzed willi Kamilin, w której mieści się Punkt Informacji Turystycznej (ul. Józefa Piłsudskiego 42). Uwaga! Obowiązuje limit, który wynosi 30 osób na spacer – decyduje kolejność przyjścia.

Punkt zaprasza

Przypominamy, w sezonie wakacyjnym (lipiec–sierpień) Punkt Informacji Turystycznej jest czynny:

 • od wtorku do piątku w godz. 11.00–16.00,
 • w soboty w godz. 10.00–18.00,
 • w niedziele w godz. 10.00–17.00.

W dni świąteczne punkt jest nieczynny. Kontakt telefoniczny: 22 484 24 47 – tylko w godzinach pracy punktu.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

 • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

  Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

  Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
 • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

  Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

  W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.