Ptasia grypa na Mazowszu, wojewoda apeluje do hodowców | Konstancin-Jeziorna

Ptasia grypa na Mazowszu, wojewoda apeluje do hodowców

30-12-2022
Ptasia grypa jest wysoce zaraźliwa

Grypa ptaków znów pojawiła się na Mazowszu. W związku z wykryciem pierwszych przypadków w powiatach gostynińskim i łosickim wojewoda Konstanty Radziwiłł zaapelował do hodowców drobiu o podjęcie działań, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) znów pojawiła się na terenie naszego województwa – alarmuje wojewoda mazowiecki. Jej ogniska wykryto w kilku gospodarstwach rolnych w powiatach gostynińskim i łosickim. W uwagi na to, że źródłem zakażeń były najprawdopodobniej dzikie ptaki, Konstanty Radziwiłł zaapelował do samorządów o szczególną ostrożność, a do hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Ważne zasady

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 marca 2022 r. hodowcy powinni:

 • unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa;
 • myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem – zarówno dzikim, jak i z drobiem utrzymywanym w stadach przydomowych;
 • myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym;
 • przy obsłudze drobiu w gospodarstwie zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu i zmieniać ją po wyjściu z kurnika;
 • stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób;
 • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich.

Ponadto hodowcy nie powinni:

 • dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwego dzikiego ptactwa lub ptaków sprawiających wrażenie chorych;
 • karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
 • poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Nie ma zagrożenia dla ludzi

Każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, zgodnie z obowiązującym prawem, należy zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji – lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wynika, że wirus A/H5N8/ nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Niemniej, ze względu na możliwość jego mutacji, hodowcom zaleca się szczepienie przeciwko wirusowi grypy ludzkiej, które jest powszechnie dostępne.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.