Bezdomne psy i koty liczą na naszą pomoc | Konstancin-Jeziorna

Bezdomne psy i koty liczą na naszą pomoc

02-08-2022

Miejskie ulice nie są naturalnym środowiskiem zwierząt domowych. Jeśli spotkamy bezdomnego psa, kota czy innego czworonoga nie bądźmy obojętni na ich los – powiadommy Straż Miejską lub pracownika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa konstancińskiego magistratu.

Bezdomność nie jest wyborem zwierząt, a miasto nie jest ich naturalnym środowiskiem. Niestety, w największej mierze winę za to, że psy, koty czy inne domowe czworonogi błąkają się bez opieki – ponosimy my, ludzie. Bezdomność dla zwierzęcia, podobnie jak w przypadku ludzi, oznacza samotność, odrzucenie, niepewność, brak pożywienia i opieki, zimno, strach, choroby i niebezpieczeństwo, a w końcu przedwczesną śmierć. Przeciętna długość życia bezdomnego czy wolno żyjącego zwierzęcia to około 2–3 lata. Dla porównania np. kot domowy może dożyć nawet 20 lat.

Jak pomóc bezdomnym zwierzętom?

Każdy, kto na terenie naszej gminy znajdzie bezdomniaka i nie ma możliwości ustalenia jego właściciela powinien powiadomić o tym Straż Miejską w Konstancinie-Jeziornie lub Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy. Po takim zgłoszeniu strażnicy weryfikują jego zasadność oraz dokonują rozeznania sytuacji w terenie (m.in. pytają okolicznych mieszkańców o to, czyje to może być zwierzę). Jeśli na tym etapie nie uda się ustalić właściciela, czworonóg trafia w ręce współpracującego z gminą lekarza weterynarii, który sprawdza, czy zwierzę jest zaczipowane. Jeśli tak, jego właściciel jest wzywany do niezwłocznego odbioru swojego pupila. W przeciwnym razie bezdomny pies lub kot są przewożone do schroniska, z którym samorząd ma podpisaną umowę. Tam zwierzęta czekają na adopcję.

Warto wiedzieć

Zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt można kierować do:

 • Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie – nr tel. 22 484 24 91;
 • Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy – nr tel. 22 484 24 21 (w godzinach pracy urzędu – w poniedziałki w godz. 9.00–17.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00–16.00).
Autor
Grzegorz Skorupski

Najnowsze aktualności

 • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

  Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

  Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
 • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

  Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

  W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.