Bezpieczne wakacje z konstancińską Strażą Miejską | Konstancin-Jeziorna

Bezpieczne wakacje z konstancińską Strażą Miejską

23-08-2024

Wakacje zbliżają się ku końcowi. Dla uczniów był to czas odpoczynku, a dla strażników miejskich wytężonej pracy. Konstancińscy funkcjonariusze od kilku tygodni prowadzą zintensyfikowane działania prewencyjne oraz edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Wszystko po to, aby letni wypoczynek był miłym wspomnieniem, a nie ludzkim dramatem.

Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale żeby były one miłym wspomnieniem muszą być bezpieczne. O to właśnie dba Straż Miejska w Konstancinie-Jeziornie, która od kilku tygodni – wzorem ubiegłych lat – prowadzi zintensyfikowane działania profilaktyczne oraz edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. 

Rozmowy z uczniami

Strażnicy miejscy od końca czerwca do połowy sierpnia odwiedzali miejsca zorganizowanego wypoczynku, gdzie prowadzili zajęcia dotyczące bezpiecznych zachowań podczas wakacji. Takie spotkania odbyły się w szkołach podstawowych nr 1 w Konstancinie-Jeziornie oraz nr 6 w Opaczy, a także w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji. W półkoloniach i zajęciach zorganizowanych przez te placówki wzięło udział łącznie ponad 250 dzieci. Funkcjonariusze omawiali z dziećmi i młodzieżą m.in. jak unikać zagrożeń czyhających na nie w domu, na placach zabaw, na drodze, nad wodą czy na wsi. Wszystko po to, aby letni wypoczynek był dla wszystkich miłym wspomnieniem, a nie kolejnym ludzkim dramatem.

Patrole w mieście

Dodatkowo, jak co roku, funkcjonariusze realizowali szereg działań prewencyjnych. Były to kontrole m.in.: placówek handlowych sprzedających alkohol, wyroby tytoniowe i e-papierosy – w zakresie posiadanych zezwoleń oraz przestrzegania zakazów sprzedaży używek nieletnim; miejsc gromadzenia się dzieci i młodzieży, a w szczególności placów zabaw – w zakresie przeciwdziałania spożywaniu alkoholu lub środków odurzających, wybryków chuligańskich, aktów wandalizmu oraz incydentów dotyczących zakłócania ciszy nocnej; miejsc publicznych – w zakresie ujawniania nieuzasadnionego przebywania nieletnich w godzinach wieczorno-nocnych. Ponadto w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” mundurowi: sprawdzali oznakowania pionowe i poziome ulic w pobliżu placówek oświatowych oraz informowali o wszystkich ujawnionych brakach właściwych zarządców dróg; patrolowali drogi i dukty leśne – w zakresie przestrzegania przez mieszkańców i turystów znaków zabraniających wjazdu do lasu, a w szczególności dewastowania leśnych ciągów komunikacyjnych przez kierujących kładami i motocyklami.

Bezpieczna droga do szkoły

Choć wakacje jeszcze trwają, Straż Miejska w Konstancinie-Jeziornie zapowiada kolejną akcję. W ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły”, która zostanie przeprowadzona na początku września, planowane są m.in. służby patrolowe przy placówkach oświatowych, a także spotkania z uczniami, podczas których wręczane będą książeczki promujące zasady bezpiecznego korzystania z dróg oraz elementy odblaskowe.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Cztery osoby stoją przed ceglaną ścianą podczas uroczystego podziękowania. Jedna z kobiet trzyma dyplom, mężczyzna bukiet kwiatów, a druga kobieta przemawia do mikrofonu

    Wybory sołtysa w Oborach – mieszkańcy zdecydują 24 sierpnia

    Mieszkańcy sołectwa Obory wybiorą nowego sołtysa. Wybory zostały zarządzone po rezygnacji Anety Łopacińskiej, która z końcem lipca zakończyła pełnienie tej funkcji. Zebranie odbędzie się 24 sierpnia br. o godz. 18.30 w Przedszkolu nr 3 „Kolorowe Kredki” w Oborach.
  • Pracownik analizuje projekt rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przy stole z elementami instalacji.

    Rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w siedmiu…

    Ruszyły przygotowania do rozbudowy kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w południowej części gminy Konstancin-Jeziorna. W siedmiu sołectwach ma powstać ponad 16 km nowej infrastruktury. Obecnie magistrat poszukuje wykonawców, którzy opracują dokumentację projektowo-kosztorysową.