Budżet Obywatelski Mazowsza – projekty tylko do 21 stycznia | Konstancin-Jeziorna

Budżet Obywatelski Mazowsza – projekty tylko do 21 stycznia

11-01-2024

Nabór projektów do 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza nadal trwa. To mieszkańcy województwa będą mogli zdecydować, jakie inicjatywy zostaną zrealizowane w 2025 roku. Tym razem do dyspozycji mieszkańców jest aż 30 mln zł. Propozycje zadań można zgłaszać do 21 stycznia.  

Budżet Obywatelski Mazowsza daje mieszkańcom niezwykłą okazję do realizowania własnych pomysłów oraz kreowania swojego otoczenia i pozwala na aktywny udział w rozwoju województwa. W ubiegłych edycjach udało się m.in. zrealizować projekty obejmujące warsztaty dla seniorów, wycieczki dla dzieci i dorosłych, wydarzenia kulturalne i sportowe, nowe ścieżki rowerowe czy zakup sprzętu specjalistycznego dla szpitali.

Zgłoś swój pomysł

Projekt do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza może złożyć każdy mieszkaniec województwa bez względu na wiek (za osoby niepełnoletnie projekt zgłasza opiekun). Zgłaszane pomysły muszą wpisywać się w zadania województwa i obejmować obszary takie jak np. edukacja, promocja i ochrona zdrowia, transport zbiorowy i drogi publiczne, kultura oraz wspieranie rodziny. Szansę na realizację mają przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym. Są to tzw. twarde projekty, do których zaliczamy np. zakup karetki, budowę ścieżki pieszo-rowerowej czy boiska. W tej kategorii wartość jednostkowa zadania nie może przekroczyć 1,2 mln zł. Można zgłaszać również projekty nieinwestycyjne, czyli tzw. miękkie, np. szkolenia czy koncerty. Tego rodzaju pomysły nie mogą przekroczyć kwoty 240 tys. zł. Ważne jest precyzyjne opisanie projektu i szczegółowy kosztorys. Przed zgłoszeniem swojego pomysłu trzeba zdobyć min. 50 podpisów poparcia od mieszkańców Mazowsza, w formie listy papierowej lub elektronicznej. Projekt może poprzeć każdy mieszkaniec województwa, niezależnie od wieku.

Jak zgłosić projekt?

Swoje pomysły można zgłaszać m.in. za pośrednictwem strony internetowej: www.bom.mazovia.pl. Natomiast osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą przesłać wniosek – w wersji papierowej – pocztą lub dostarczyć go osobiście do siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie (ul. Jagiellońska 26) lub jednej z jego delegatur. Najbliższa mieści się przy ul. Puławskiej 38 w Piasecznie.

Terminy

Nabór projektów potrwa do 21 stycznia. Potem dokumenty zostaną poddane weryfikacji m.in. pod kątem możliwości realizacji zadania. Potrwa ona do 5 kwietnia. Do 23 maja poznamy listę projektów do głosowania, które zaplanowano w dniach 24 maja–23 czerwca. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Autor
Natalia Poncyljusz

Najnowsze aktualności

  • Ogród, na trawie stoją sztalugi drewniane a na nich obrazy. W tle widać ludzi i wysokie drzewa.

    Festiwal Otwarte Ogrody już po raz 17., zgłoszenia do końca…

    Znamy już termin tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14–15 września. A my już dzisiaj zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć bramy swoich gościnnych ogrodów. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca.
  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Alert obowiązuje w poniedziałek (20 maja) od godz. 15.00 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.