Co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie domu? | Konstancin-Jeziorna

Co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie domu?

16-05-2023

Nawet do 136 tys. zł na kompleksową termomodernizację domu można otrzymać w ramach programu „Czyste Powietrze”. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Pomoc w ich wypełnieniu i rozliczeniu udzielana jest w punkcie informacyjno-konsultacyjnym, który mieści się w konstancińskim magistracie. 

Negatywna sytuacja geopolityczna przyniosła w 2022 r. szereg niepożądanych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii. Dlatego wielu właścicieli domów jednorodzinnych już teraz zastanawia się co zrobić, aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie – w komforcie cieplnym i bez przepłacania. Jest na to sposób – program „Czyste Powietrze”.

Wysokie wsparcie

Program „Czyste Powietrze” jest realizowany od 2018 r. W jego ramach przyznawane jest wsparcie finansowe na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii z pożytkiem dla rodzinnego portfela, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza. Od 2023 r. można otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania – tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.

Audyt energetyczny

Zanim przystąpimy do programu warto jest wykonać audyt energetyczny. To dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy docieplić, zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa, bo tylko taka umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków. Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł. Warto się zainteresować programem właśnie teraz, bo wiosna to najlepszy czas na złożenie wniosku, znalezienie wykonawcy i przeprowadzenie inwestycji, aby spokojnie zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym.

Punkt informacyjno-konsultacyjny

Aby ułatwić mieszkańcom gminy Konstancin-Jeziorna aplikowanie o ośrodki w ramach programu „Czyste Powietrze”, w Urzędzie Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77 działa punkt informacyjno-konsultacyjny. Jest on czynny 5 razy w tygodniu: w poniedziałki w godz. 7.00–9.00 i od wtorku do piątku w godz. 16.00–18.00. Jego pracownicy udzielają informacji o programie, a także pomagają w wypełnieniu wniosku i jego rozliczeniu. W celu zapewnienia sprawnej obsługi interesantów prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty w punkcie – wysyłając wiadomość na adres: czystepowietrzeatkonstancinjeziorna [dot] pl lub dzwoniąc pod nr telefonu 22 484 23 00 i wybierając nr. wew.: 352, 354, 420, 423. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.
  • Grupa kilkunastu osób stoi obok siebie.

    Konstancińscy harcerze przeszli szlakiem św. Jakuba

    Harcerze z Uroczyska Konstancin kolejny raz pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i przeszli szlakiem św. Jakuba. 11 druhów drogę z portugalskiego Viana do Castelo do Santiago de Compostela pokonało w 9 dni. Trasa liczyła ponad 220 kilometrów.