Gmina pomaga pozbyć się rakotwórczego azbestu | Konstancin-Jeziorna

Gmina pomaga pozbyć się rakotwórczego azbestu

05-05-2023

Wiosna to najlepsza pora na wymianę starego dachu pokrytego eternitem. Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna, którzy złożą do magistratu wniosek, mogą otrzymać pomoc w usunięciu ze swojej posesji wyrobów zawierających szkodliwy dla zdrowia azbest.

Nie warto samodzielnie usuwać eternitu z dachu. To nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale również nielegalne – w ten sposób narażamy się na karę finansową sięgającą nawet 20 tys. zł. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi gmina Konstancin-Jeziorna, która bezpłatnie odbierze i zutylizuje lub zdemontuje z dachu, odbierze i zutylizuje z posesji wyroby zawierające rakotwórczy azbest.

Zasady

O bezpłatny odbiór i utylizację lub demontaż z dachu, odbiór i utylizację z posesji azbestu ubiegać mogą się osoby fizyczne, w tym wspólnoty mieszkaniowe, nieprowadzące działalności gospodarczej. Wymogiem podstawowym jest posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości położonej w gminie Konstancin-Jeziorna, z której ma zostać usunięty eternit. Uwaga! Gmina nie pokrywa kosztów związanych z zakupem i wykonaniem nowego pokrycia dachowego.

Złóż wniosek

Wnioski rozpatrywane są na bieżąco. Dokumenty należy złożyć w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 (poniedziałki w godz. 9.00–17.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 9.00–15.00). Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (tel. 22 484 24 25). Druk wniosku dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Konstancin-Jeziorna.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.