Gmina pomaga pozbyć się szkodliwego azbestu | Konstancin-Jeziorna

Gmina pomaga pozbyć się szkodliwego azbestu

23-08-2024

Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna, którzy na swoich posesjach mają jeszcze wyroby zawierające szkodliwy dla zdrowia azbest, mogą otrzymać wsparcie na jego usunięcie. Trzeba tylko złożyć do Urzędu Miasta i Gminy wniosek. To już ostatni moment przed zimą na wymianę dachu pokrytego eternitem.

Samodzielnie usuwanie eternitu z dachu nie jest zalecane. To nie tylko stanowi zagrożenie dla zdrowia, ale również jest nielegalne  – w ten sposób narażamy się na karę finansową sięgającą nawet 20 tys. zł. W takiej sytuacji wsparcie oferuje gmina Konstancin-Jeziorna, która zapewnia bezpłatny demontaż z dachu, odbiór i utylizację wyrobów zawierających rakotwórczy azbest.

Zasady

O bezpłatny demontaż, odbiór i utylizację z posesji azbestu mogą ubiegać się osoby fizyczne, w tym wspólnoty mieszkaniowe, które nie prowadzą działalności gospodarcze. Podstawowym warunkiem jest posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości znajdującej się na terenie gminy Konstancin-Jeziorna, z której ma być usunięty eternit. Należy pamiętać, że gmina nie pokrywa kosztów związanych z zakupem i montażem nowego pokrycia dachowego.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski rozpatrywane są na bieżąco. Dokumenty należy złożyć w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 (poniedziałek w godz. 8.00–17.45, wtorek–czwartek w godz. 8.00–15.45, piątek w godz. 8.00–13.45.). Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (tel. 22 484 24 25). Druk wniosku dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Konstancin-Jeziorna.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska

Najnowsze aktualności

  • Wizualizacja nowoczesnego węzła przesiadkowego z autobusem, budynkiem poczekalni oraz pasażerami korzystającymi z infrastruktury transportu publicznego.

    Ponad 7,4 mln zł dofinansowania na nowy węzeł przesiadkowy

    Ponad 7,4 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Konstancina-Jeziorny na budowę nowoczesnego węzła przesiadkowego przy ul. Warszawskiej. Inwestycja o wartości ponad 17,3 mln zł powstanie na gminnym terenie znanym mieszkańcom jako „żeberko”. Prace nad dokumentacją dobiegają końca.
  • Na pierwszym planie leżą plany projektowe i kask ochronny, a w tle pracują walec drogowy oraz koparka przy budowie nowej drogi.

    Gmina przygotowuje budowę kolejnych dróg w Czarnowie

    Gmina Konstancin-Jeziorna wybuduje kolejne drogi w Czarnowie. Burmistrz Michał Wiśniewski podsiał umowy na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji w północnej i południowej części miejscowości. Oprócz nowych jezdni powstaną m.in. chodniki i oświetlenie