To już ostatnie dni głosowania w budżecie partycypacyjnym | Konstancin-Jeziorna

To już ostatnie dni głosowania w budżecie partycypacyjnym

15-09-2023

Tylko do poniedziałku (18 września) trwa głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego 2024. Każdy oddany głos zwiększa szansę na realizację ciekawych pomysłów, których autorami są mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna. Głosować można przez internet lub tradycyjnie.

Spotkania pokoleń, ekospływy kajakowe rzeką Jeziorką, a może ćwiczenia w Opaczy i w Słomczynie? To mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna decydują, które projekty będą realizowane w 2024 r. ze środków budżetu partycypacyjnego.

10 zadań

W tym roku do głosowania zakwalifikowano 10 zadań – 2 inwestycyjno-remontowe o łącznej wartości 78 tys. zł oraz 8 z grupy „pozostałe”, z zakresu kultury, sportu, rekreacji i turystyki, opiewających na kwotę 159 230 zł. Kolejność projektów na kartach do głosowania została ustalona w drodze losowania. Oto ona:

Lista projektów inwestycyjno-remontowych:

 1. Żagle przeciwsłoneczne na placu zabaw na osiedlu Mirków
  • Projekt obejmuje zamontowanie przy i na placu zabaw na osiedlu Mirków od 3 do 5 żagli przeciwsłonecznych, na stabilnych masztach, które zapewnią obszary zacienione i schronienie przed słońcem.
  • Wartość szacunkowa zadania – 18 000 zł.
    
 2. Remont ul. Wiosennej w Słomczynie
  • Przedmiotem zadania jest remont drogi gminnej – ul. Wiosennej w Słomczynie – w tym poprawa jej utwardzenia poprzez nawiezienie kruszywa, począwszy od ul. Wilanowskiej w głąb ul. Wiosennej.
  • Wartość szacunkowa zadania – 60 000 zł.

Lista projektów z grupy „pozostałe”:

 1. Ćwiczenia i joga w Opaczy
  • Projekt zakłada prowadzenie zajęć sportowych – pilates (1 godz. w tygodniu), zdrowy kręgosłup (1 godz. w tygodniu) i joga (2 godz. w tygodniu).
  • Wartość szacunkowa zadania – 25 000 zł.
    
 2. Spotkania pokoleń
  • Projekt zakłada organizację cyklu spotkań rodzin, mieszkańców Konstancina-Jeziorny, z seniorami zamieszkującymi domy seniora na terenie miasta. Jego celem jest integracja mieszkańców gminy.
  • Wartość szacunkowa zadania – 12 880 zł.
    
 3. Piknik historyczno-edukacyjny „Bądź sprawny jak Zawiszak”
  • Projekt zakłada organizację pikniku dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jego uczestnicy zostaną zapoznani z nieznanymi aspektami historii i wydarzeń z lat 1939–1945 r. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji historycznych, m.in.: wystawy samochodu Renault CV22 z 1916 r. oraz warsztatów ślusarskich itp.
  • Wartość szacunkowa zadania – 15 000 zł.
    
 4. Ekospływy kajakowe rzeką Jeziorką
  • Projekt polega na zorganizowaniu dwóch spływów kajakowych rzeką Jeziorką, podczas których uczestnicy będą podziwiali piękno przyrody. W programie też zajęcia edukacyjne o rzece i gatunkach obcych, a także jej sprzątanie z napotkanych śmieci pozostawionych przez człowieka.
  • Wartość szacunkowa zadania – 11 500 zł.
    
 5. Dni Kultury Francuskiej
  • Projekt zakłada zorganizowanie imprezy poświęconej aspektom życia we Francji i promującej kulturę francuską. Wydarzenie to objęłoby prezentację miasta partnerskiego naszej gminy – Saint-Germain-en-Laye, koncert, prezentację filmów, pokaz kulinarny, turniej gry w boule, quizy wiedzy o Francji, konkursy z nagrodami, warsztaty artystyczne, spotkania z ciekawymi osobami oraz zdjęcia w fotobudce.
  • Wartość szacunkowa zadania – 24 850 zł.
    
 6. Ćwiczenia w Słomczynie – zdrowy kręgosłup, zumba, stretching – promocja aktywności fizycznej, sportowej i rekreacyjnej dla mieszkańców 
  • Projekt zakłada organizację zajęć sportowych – zdrowy kręgosłup (2 godz. w tygodniu), zumba (2 godz. w tygodniu) i stretching (1 godz. w tygodniu) w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie.
  • Wartość szacunkowa zadania – 25 000 zł.
    
 7. Obchody Gminnego Dnia Strażaka i piknik strażacki w Parku Zdrojowym
  • Głównym założeniem projektu jest organizacja na przełomie maja i czerwca w Parku Zdrojowym im. hrabiego Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie obchodów gminnego Dnia Strażaka oraz pikniku rodzinnego o tematyce strażackiej. W trakcie trwania uroczystości miałaby się odbyć defilada strażacka – z ronda Jana Pawła II do Parku Zdrojowego, w okolice amfiteatru. W planie imprezy jest również uroczysty apel, podczas którego zostaliby wyróżnieni strażacy z gminy Konstancin-Jeziorna.
  • Wartość szacunkowa zadania – 24 000 zł.
    
 8. Organizacja w okresie wakacji zajęć rekreacyjno-sportowych dla dzieci z terenów wiejskich, południowych sołectw w gminie Konstancin-Jeziorna
  • Założeniem projektu jest promocja aktywnego wypoczynku poprzez organizację zajęć rekreacyjno-sportowych dla dzieci. Zajęcia będą miały na celu rozwój i doskonalenie sprawności fizycznej, odnowę sił psychofizycznych, aktywny wypoczynek oraz popularyzację walorów rekreacji ruchowej w celu minimalizowania występowania negatywnych zjawisk społecznych wśród beneficjentów zadania.
  • Wartość szacunkowa zadania – 21 000 zł.

Głosowanie

Na powyższe projekty można głosować tylko do 18 września 2023 r. przez internet lub tradycyjnie – wypełniając papierową kartę do głosowania w jednym z poniższych punktów stacjonarnych:

 • Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (ul. Piaseczyńska 77) – od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00;
 • Konstanciński Dom Kultury (ul. Mostowa 15) – codziennie w godz. 9.00–17.00;
 • OSP Bielawa (ul. Wspólna 3) – w środy i piątki w godz. 17.00–20.00 oraz w soboty w godz. 10.00–14.00;
 • Biblioteka Publiczna – filia Grapa (ul. Sobieskiego 13, willa Gryf) – poniedziałki i wtorki w godz. 11.00–18.00, środy i czwartki w godz. 10.00–17.00 oraz w piątki w godz. 8.00–14.00;
 • sklep spożywczy w Habdzinie – od poniedziałku do soboty w godz. 6.00–19.00;
 • sklep „Na skarpie" w Kawęczynie (Kawęczyn 56B) – od poniedziałku do soboty w godz. 6.00–20.00.

Szansę na realizację mają te projekty, które uzyskają minimum 150 głosów (dla zadań inwestycyjno-remontowych) lub 100 głosów (dla zadań pozostałych). Kwota przeznaczona na realizację budżetu partycypacyjnego wynosi w tym roku 300 tys. zł. Wyniki głosowania poznamy pod koniec września. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: konstancin.konsultacje-spoleczne.pl.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • droga, po bokach widać trawę i drzewa

  Z powiatu do gminy – trzy odcinki dróg zmieniły zarządcę

  Gminna sieć dróg zwiększyła się o blisko 6 kilometrów. To efekt decyzji Rady Powiatu Piaseczyńskiego, która przekazała w zarządzanie konstancińskiemu samorządowi odcinki ulic w Kawęczynie, Gassach i Oborach. Teraz gmina będzie odpowiedzialna m.in. za ich stan techniczny i utrzymanie.
 • z lewej strony herb gminy: tarcza herbowa jest biała. Widnieje na niej drzewo – dąb – z brązowym korzeniem i pniem oraz zieloną koroną. Pod drzewem znajduje się pięć błękitnych fal symbolizujących rzekę Jeziorkę. z prawej strony napis Budżet partycypacyjny Gminy Konstancin-Jeziorna 2022, Ty decydujewsz!

  Budżet partycypacyjny 2025 czas start – można już składać…

  Wystartował Budżet Partycypacyjny Gminy Konstancin-Jeziorna 2025. Na realizację pomysłów mieszkanek i mieszkańców jest 800 tys. zł, w tym 600 tys. zł na zadania inwestycyjno-remontowe i 200 tys. na pozostałe. Projekty można zgłaszać do 5 czerwca br.
 • Nowa siedziba ZGK

  Zakład Gospodarki Komunalnej przeprowadza się do nowej…

  Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie powraca na ul. Warecką 22. Od najbliższego poniedziałku (27 maja br.) mieszkańcy będą obsługiwani już w nowej siedzibie. Wcześniej, w piątek (24 maja), planowana jest przeprowadzka. Tego dnia zakład będzie zamknięty dla interesantów.
 • Sala posiedzeń, około 20 osób siedzi przy stołach, na ścianie wisi ekran projekcyjny

  Radni wybrali przewodniczących stałych i doraźnej komisji

  Znamy już nazwiska przewodniczących komisji stałych i doraźnej Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. W siedmiu pracami kierować będą radni Koalicji Obywatelskiej, a w jednej – komitetu Współpraca Ponad Podziałami. Decyzje zapadły na posiedzeniu, które odbyło się w poniedziałek (20 maja br.).