To już trzecia w tym roku akcja krwiodawstwa | Konstancin-Jeziorna

To już trzecia w tym roku akcja krwiodawstwa

15-05-2024

Klub Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie zachęca do udziału w organizowanych przez siebie akcjach krwiodawstwa. Tym drogocennym lekiem, ratującym zdrowie i życie chorych, będzie można się podzielić w najbliższy piątek (17 maja) w godz. 9.00–13.00. Krwiobus zaparkuje jak zawsze przed Urzędem Miasta i Gminy, od strony ul. Piaseczyńskiej.

Klub Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie organizuje trzecią w tym roku akcję honorowego oddawania krwi w naszym mieście. Tym razem odbędzie się ona w piątek (17 maja) w godz. 9.00–13.00. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ponownie stanie przed Urzędem Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (przy ul. Piaseczyńskiej 77). W imieniu organizatora zachęcamy do udziału. Pamiętajmy, że nasza krew może uratować komuś życie!

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18–65 lat (pierwszorazowym dawcą można zostać do 60 lat), o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Dawca powinien również władać językiem polskim w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim. Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:

 • być wyspanym;
 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);
 • przed oddaniem krwi zjeść lekki posiłek, np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały;
 • ograniczyć palenie papierosów;
 • w dniu oddania krwi unikać nadmiernego wysiłku fizycznego;                                     
 • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki;
 • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu;
 • pamiętać o dowodzie osobistym (oddać krew mogą tylko osoby pełnoletnie).

Profity

Na dawcę zawsze czeka słodki poczęstunek (450 ml krwi odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji otrzymuje 8 tabliczek czekolady). Przysługuje mu też zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego, zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa i utraconego zarobku oraz odliczenie od podatku dochodowego darowizny (ekwiwalent pieniężny za pobraną krew). Więcej informacji na stronie: legionhdk.pl. Kolejną akcję zaplanowano na 19 lipca. 

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Mapa z lotu ptaka z zaznaczoną drogą, która będzie remontowana

  Remont ul. Prawdziwka, dwa dni utrudnień w ruchu

  Przed nami spore utrudnienia, spowodowane remontem ul. Prawdziwka. W poniedziałek (24 czerwca) droga – od ul. Muchomora do granicy z Konstancinem-Jeziorną – będzie frezowana, a we wtorek zaplanowano układanie nowej nawierzchni. W tym dniu ulica na wspomnianym odcinku będzie zamknięta dla ruchu.
 • uczniowie na zakończenie roku szkolnego

  Życzymy udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji

  Na ten dzień czekał każdy uczeń. W piątek (21 czerwca) rok szkolny 2023/2024 przeszedł do historii i rozpoczęły się upragnione wakacje. Z tej okazji podziękowania i życzenia dla całej społeczności szkolnej skierował Michał Wiśniewski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna.