Konstancin-Jeziorna wśród najbogatszych gmin w Polsce | Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna wśród najbogatszych gmin w Polsce

27-07-2022

Konstancin-Jeziorna ponownie znalazł się w gronie najbogatszych gmin. W tegorocznym rankingu Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej uplasowaliśmy się na 25. miejscu w Polsce oraz na 6. w województwie mazowieckim. W powiecie piaseczyńskim jesteśmy liderem.

Ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce przygotował Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Powstał on w oparciu o dane Ministerstwa Finansów dotyczące wskaźników dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2022 rok (tzw. wskaźnik G). Chodzi m.in. o dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków – od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Lider w powiecie

Zestawienie obejmuje wszystkie 2477 polskich gmin. Najbogatszą gminą w Polsce pozostaje Kleszczów w woj. łódzkim. Z kolei najniższe wpływy z podatków odnotowała gmina Potok Górny w woj. lubelskim. W rankingu bardzo dobrze wypada też gmina Konstancin-Jeziorna. W zestawieniu ogólnopolskim zajęliśmy 25. miejsce (z dochodem w wysokości 4 796,24 zł per capita), na Mazowszu jesteśmy szóści – wyprzedziły nas tylko gminy: Nadarzyn, Kampinos, Michałowice, Ożarów Mazowiecki i Jaktorów. W powiecie piaseczyńskim plasujemy się na szczycie. Ościenne gminy znalazły się na pozycjach nr: 28 – Lesznowola, 67 – Piaseczno, 232 – Góra Kalwaria, 240 – Tarczyn i 357 – Prażmów. Pełna lista dostępna jest na stronie: samorzad.pap.pl.

Nie tylko podatki

Jak zauważa Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Pozostałe to m.in. dochody ze sprzedaży nieruchomości, subwencje, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Napis: Wybory samorządowe, obok urna do głosowania

    Wybory 2024: Podział gminy na stałe obwody głosowania

    Wybory samorządowe coraz bliżej. Znamy już podział gminy Konstancin-Jeziorna na stałe obwody głosowania. Decyzją komisarza wyborczego będzie ich 17, czyli o jeden więcej niż dotychczas. Warto zawczasu sprawdzić, gdzie znajduje się lokal, w którym 7 i 21 kwietnia będziemy głosować.
  • Na podłodze leżą 3 nożyce hydrauliczne dla OSP Konstancin-Jeziorna

    Gmina zakupiła nowy sprzęt dla OSP Konstancin-Jeziorna

    Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie trafiły nowoczesne narzędzia hydrauliczne z akcesoriami o łącznej wartości ponad 151 tys. zł. Ich zakup został sfinansowany z budżetu gminy. Ale to jeszcze nie koniec. Wkrótce jednostka wzbogaci się o kolejny specjalistyczny sprzęt.