Las dla przyszłych pokoleń, czyli akcja „Łączą nas drzewa” | Konstancin-Jeziorna

Las dla przyszłych pokoleń, czyli akcja „Łączą nas drzewa”

08-05-2023

Gmina Konstancin-Jeziorna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa”, w ramach której w Nadleśnictwie Chojnów posadzono 400 młodych dębów. W tym roku wydarzenie to miało wymiar szczególny – poświęcone było pamięci papieża Jana Pawła II.

Tegoroczna akcja Lasów Państwowych „Łączą nas drzewa” jest już trzecią edycją projektu, który ma promować sadzenie drzew w Polsce. W Nadleśnictwie Chojnów odbyła się 27 kwietnia. Tego dnia posadzono „Las Pamięci Jana Pawła II”.

Żywy pomnik

Do udziału w wydarzeniu nadleśnictwo zaprosiło przedstawicieli okolicznych gmin oraz sołectw. Konstancin-Jeziornę reprezentował Dariusz Zieliński, drugi zastępca burmistrza gminy. W ramach akcji leśnicy i samorządowcy posadzili 400 młodych dębów w leśnictwie Dobiesz. Nowo nasadzone drzewka zajęły powierzchnię łącznie 10 arów. – Ten las to dowód naszego szacunku i wdzięczności dla Jana Pawła II, za jego życie oraz nauczanie – mówi Sławomir Fiedukowicz, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Chojnów.
W miejscu przeprowadzenia akcji umieszczona została również tablica pamiątkowa.

Konieczne odnawianie

Każdego roku w Nadleśnictwie Chojnów wymianie podlega 1 proc. drzew. Średnio osiągają one wiek 77 lat, gdy w Polsce jest to około 60 lat. Nasadzanie – jak tłumaczy Sławomir Fiedukowicz – jest konieczne, aby drzewostan odnawiać i aby służył on kolejnym pokoleniom. – Właśnie te drzewa będą wpływać na ich zdrowie i szczęście – dodaje.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

 • Plakat promujący Dzień Strażaka

  Już 26 maja Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew

  Parada strażacka z orkiestrami dętymi i mażoretkami, koncert w amfiteatrze, spektakl dla dzieci, piknik rodzinny z licznymi atrakcjami oraz kiermasz – tak gmina Konstancin-Jeziorna będzie świętować Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew. Zapraszamy już 26 maja do Parku Zdrojowego.
 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w piątek (24 maja) od godz. 14.00 do godz. 23.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Plac z kostki brukowej, na którym rozstawione jest przenośne miasteczko, służące do egzaminowania dzieci na kartę rowerową. Stoją znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, przejazd kolejowy. Troje dzieci – rowerzystów właśnie przez nie przejeżdża.

  Parking przy magistracie będzie czasowo wyłączony z…

  Od piątku (24 maja) – od godz. 16.30 – do soboty (25 maja) – do godz. 20.00 – nie będzie można korzystać z parkingu przy ul. Józefa Hlebowicza, na tyłach konstancińskiego magistratu. Ma to związek z organizacją w tym miejscu praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Przepraszamy za utrudnienia.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.