30 lat minęło! Jubileusz współpracy z Saint-Germain-en-Laye | Konstancin-Jeziorna

30 lat minęło! Jubileusz współpracy z Saint-Germain-en-Laye

24-11-2022

Minęło 30 lat od podpisania umowy o współpracy z francuskim Saint-Germain-en-Laye. Z tej okazji delegacja z Konstancina-Jeziorny, na czele z burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem, wzięła udział w obchodach jubileuszu miast partnerskich, które odbyły się w dniach 18–20 listopada.

Konstancin-Jeziorna umowę o współpracy z Saint-Germain-en-Laye zawarł 1992 r. – 15 lutego we Francji i 5 kwietnia w Polsce. W tym roku minęło zatem 30 lat partnerstwa. Z tej okazji w tym podparyskim mieście zorganizowano uroczyste obchody jubileuszu. Uczestniczyła w nich, na zaproszenie mera Arnauda Pericarda, oficjalna delegacja z Konstancina-Jeziorny. Naszą gminę reprezentowali m.in. burmistrz Kazimierz Jańczuk, Agata Wilczek – przewodnicząca Rady Miejskiej, Dariusz Zieliński – zastępca burmistrza i Katarzyna Jacyna – przewodnicząca Stowarzyszenia Współpracy Miast Bliźniaczych Konstancin-Jeziorna – Saint-Germain-en-Laye.

Ciekawy program

Polska delegacja przebywała w Saint-Germain-en-Laye od 18 do 20 listopada. W bogatym programie 3-dniowego pobytu znalazły się wizyty w m.in. elektrociepłowniach – geotermalnej i na biomasę, miejscowych komendach – policji i straży pożarnej, wirtualnym muzeum Micro-Folie, centrum aktywności ekologicznej oraz inkubatorze dla startupów. Była też okazja, by zwiedzić miasto, poznając jego walory historyczne i przyrodnicze, oraz odwiedzić charytatywny jarmark bożonarodzeniowy.

Uroczysta gala

Głównym punktem obchodów jubileuszu 30-lecia partnerstwa i przyjaźni była gala, która odbyła się w miniony piątek (18 listopada) w miejskim ratuszu w Saint-Germain-en-Laye. Tego dnia wspólnie świętowali m.in. władze samorządowe obu miast oraz polscy i francuscy członkowie stowarzyszeń przyjaciół miast bliźniaczych. Spotkanie było okazją zarówno do podsumowań, jak też i wspomnień. Uroczystość zwieńczyło podpisanie deklaracji odnowienia partnerstwa obu miast i zacieśnienia więzów przyjaźni. Dokument symbolicznie sygnowali mer Arnaud Pericard, burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz Michel Cloix i Katarzyna Jacyna – prezesi wspomnianych stowarzyszeń. – Przez te wszystkie lata nawiązaliśmy prawdziwie przyjacielskie stosunki na wielu płaszczyznach: samorządowej, edukacyjnej, a także społecznej, sportowej i kulturalnej – podkreślał Kazimierz Jańczuk, podczas  jubileuszowej uroczystości. – Jestem przekonany o łączących nas wartościach oraz o tym, że relacje, które zostały wypracowane oparte są na zaufaniu i wspólnych ideach leżących u podstaw naszej wspólnej Europy, a ich istnienie zawdzięczamy szczególnie współpracy naszych mieszkańców.

Miłym akcentem kończącym uroczystość była wymiana oficjalnych upominków. Burmistrz Kazimierz Jańczuk wręczył Arnaudowi Pericardowi m.in. akwarelę przedstawiającą jedną z konstancińskich willi w zimowej scenerii.

Wymiana międzyszkolna

W Saint-Germain-en-Laye – oprócz oficjalnej delegacji oraz członków stowarzyszenia – przebywała także, w ramach wymiany międzyszkolnej, grupa młodzieży ze szkół podstawowych nr 1, 2 i 3 w Konstancinie-Jeziornie. Trzydzieścioro uczniów pod okiem czterech nauczycielek spędziło kilka dni u francuskich rówieśników z College Saint Augustyn – zwiedzili miasto, szkołę i okolicę. Poznali najciekawsze atrakcje turystyczne – wieżę Eiffla, pałac wersalski i Pola Elizejskie – a także kulturę i zwyczaje Francji. Młodzież odwiedziła też ratusz w Saint-Germain-en-Laye i Ambasadę RP w Paryżu. Francuzi przyjadą do Konstancina-Jeziorny z rewizytą w przyszłym roku.

Galeria zdjęć

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.